Suudi Arabistan’ın Abqaiq petrol tesislerine yapılan saldırıda hava savunma sistemlerinin başarısız olması üzerine, ABD Donanması Basra Körfezi’nin kuzey ucuna USS Nitze Arleigh Burke sınıfı bir destroyer gönderdiğini açıkladı.

Pentagon muhtemel saldırıları önlemek amacıyla Suudi Arabistan’a ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne ek hava ve füze savunma varlığı gönderceğini geçen hafta açıklamıştı.

USS Nitze  (DDG 94) Arleigh Burke sınıfı destroyeri bölgede görev yapan Abraham Lincoln uçak gemisi görev gücünde bulunuyor. Destroyer iki adet MK-41 96 hücreli dikey fırlatma sistemi (VLS) ve Aegis radarı ile donatılmış. Fırlatma sistemlerinden füze savunmasında da kullanılan Standard Missile SM-2, SM-6 veya SM-3 yüzeyden havaya füzeler ateşlenebiliyor. Ayrıca gemide anti-gemi füzelerine karşı öz savunma yapan dört adet RIM-162 bulunuyor.

ABD firması Raytheon tarafından üretilen ve geliştirilen Standard Missile SM-3 füzesi Kıtalararası Balistik Füzelere (ICBM) karşı hem karada hem denizde Atmosfer dışı savunma yapabilen füze sistemidir. Aegis Silah Sistemi‘nin parçası olan Standard Missile SM-3 füzesi, balistik füzeleri durdurmak için (hit-to-kill) teknolojisini kullanmaktadır.

SM-3 Füze sisteminin hem kara hem deniz tabanlı olması balistik füze savunmasında büyük esneklik sağlamaktadır. Balistik füze savunması olmayan ülkeler için SM-3 geniş alanların korunmasına imkan vermektedir. Diğer füze sistemleri ile karşılaştırdığımızda daha az kurulum ile daha geniş alanların savunması yapılabilmektedir.

USS Nitze destroyeri, balistik füze, seyir füzeleri ve İHA’ları erkenden tespit edebilen radar ve sensörler ile donatılmış. Destroyerin bölgeye gitmesiyle Basra Körfezi’nin kuzeyinde hava ve füze savunma yetenekleri önemli derecede artacak, hedefler daha iyi izlenebilecek.

Kara hedeflerine saldırı yapabilen Tomahawk seyir füzelerini taşıyan destroyer Ekim 2016’da Husi hedeflerine saldırıda bulunmuştu.

Kaynak: Ajanslar, The Drive,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here