Polonya 32 adet F-35A tipi beşinci nesil savaş uçağı için 4,6 milyar dolar değerindeki anlaşmaya imza attı. İlk uçak 2024 yılında teslim edilecek, pilotların 2 yıllık eğitiminin ardından uçaklar 2026’dan itibaren Polonya Hava Kuvvetleri’nde uçmaya başlayacak.

Polonya’nın Deblin kentinde düzenlenen imza törenine Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Milli Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, ABD’nin Varşova Büyükelçisi Georgette Mosbacher ile Polonya ve Amerikalı askeri yetkililer katıldı.

Ülkesinin NATO kapsamında görevlerini layıkıyla yerine getirmesi ve müttefikler arası güçlü dayanışmanın sonucu olarak Polonya ordusunun dünyadaki en yeni teknolojiyle donatılmakta olduğunu belirten Andrzej Duda, “Bugün savunma ve savaş sanayisine yepyeni boyut getiren, radarlarca tespit edilemeyen F-35 ailesine katılıyoruz, bugün bizler için çok büyük bir gün” şeklinde konuştu.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda
………………………………………………….

Duda’nın ardından söz alan Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ise Polonya’nın Avrupa’nın bu bölgesinde hüküm süren ‘Rus gölgesini ‘ kaldırmak için 30 yıldır mücadele verdiğini ifade etti.

Yapılan 4,6 milyar dolarlık anlaşmaya göre F-35A müşterek taarruz savaş uçağı ve ekipmanlarının ilk partisi 2024 yılında teslim edilecek.Ancak hemen Polonya’ya getirilmeyecek olan uçaklar Polonyalı pilotların 2 yıl sürmesi planlanan ABD’deki eğitiminde kullanılacak.

Anlaşam ile ayrıca 33 adet ‘F-135 yedek motoru’, elektronik harp sistemleri, lojistik destek, görev simülatörü, yedek parça, personel eğitimi ve dokümantasyonunu da kapsayacak, uçakların teslimatı 2030 yılında tamamlanacak.

Ülkede hali hazırda 4 bin 500 olan ABD askeri sayısının 5 bin 500’e çıkarılması kararlaştırılmıştı. Yine Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda Beyaz Saray’daki ziyaretinde ülkelerinde kalıcı Amerikan üssü kurulması durumunda üssün 2 milyar doları bulacak maliyetini karşılamaya hazır olduklarını ifade etmişti.

Kaynak: Ajanslar, İHA,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here