Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemimiz TCG ANADOLU’nun liman test hazırlıkları için cep rıhtımına alındığı bildirildi.Liman kabul testlerinin tamamlanmasını ardından geminin 2020 sonunda Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edilmesi bekleniyor.

Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından yapılan duyuruda, “İstanbul Sedef Tersanesi’nde yapımı süren ve geçen yıl denize indirilen Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemimiz ANADOLU’da yeni bir aşamaya geçildi. ANADOLU, ana tahrik ve sevk sistem entegrasyonunun tamamlanmasının ardından, liman test hazırlıkları için cep rıhtımına alındı.” ifadelerini kullandı.

Tam yüklü deplasmanda 27,439 ton ağırlığında, 231 metre uzunluğunda ve 32 metere genişliğinde olan TCG ANADOLU, bir Amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek, havuzunda bulundurduğu çıkarma araçları ile Amfibi operasyonlarına katılabilecek.

TCG Anadolu, ameliyathane, röntgen cihazları, diş tedavi üniteleri ile yoğun bakım ve enfeksiyon odaları dahil en az 30 yatak kapasitesine sahip bir revir/hastaneye sahip olacak. Geminin en önmeli özelliklerinden biride Afetlerde, deprem gibi felaketlerde, insani yardım operasyonlarında hastane gemisine dönüşüyor olabilmesi.

Geçtiğimiz günlerde Avustralya’da çıkan büyük orman yangınları ile kıyılarda sıkışan sivil halkı kurtarmak için TCG Anadolu’nun ikiz kardeşi Kraliyet Avustralya Donanması’nın Amfibi Hücum Gemisi HMAS Adelaide ve HMAS Choules Amfibi gemisi  görevlendirilmişti.

TCG Anadolu güvertesine dikey iniş ve kalkış yapabilen taktik uçak ve helikopterler konuşlandırılabilecek. Deniz Kuvvetlerinin envanterinde bulunan deniz tipi helikopter Sea hawk S-70, yeni envantere giren Chinook CH-47 nakliye ve özel operasyon helikopterleri, Taaruz ve keşif helikopteri ATAK T-129 gemide görev yapabilecek.

Sedef Tersanesine İspanyol Navantia Tersanesi teknik destek sağlıyor. Sedef Tersanesi, Navantia’nın Juan Carlos 1 LHD gemisi tecrübesinden yararlanıyor. İspanyol Juan Carlos 1 gemisinde dikine inişli helikopterlerin yanı sıra McDonnell Douglas tasarımı, (şimdi Boeing) AV-8B Harrier II tipi uçaklar konuşlu bulunuyor. İspanya bu uçakları emekliye ayırıp, yerine F-35B tedarik etmeyi planlıyor.

Kaynak: SSB, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here