Milli Savunma Bakanlığı, İdlib’de rejim unsurları tarafından yapılan yoğun topçu atışı neticesinde Yedisi asker, Bir’i sivil olamak üzere 8 şehitin olduğunu açıkladı. Savunma Bakanı Akar, “76 rejim mensubu asker etkisiz hale getirildi” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başsağlığı mesajında, “Silah arkadaşlarımız 03 Şubat 2020 tarihinde İdlib’de Rejin unsurları tarafından yapılan topçu atışı saldırısında şehit olmuştur.Kahraman şehitlerimize ve Milli Savunma Bakanlığı mensupları adına Allah’tan rahmet; kederli ailelerine ve asil milletimize başsağlığı ve sabır dilerim ” ifadelerini kullandı.

Bakanlığın açıklaması şöyle devam etti: “Hâli hazırda meşru müdafaa kapsamında hedefler ateş altına alınmaya devam edilmektedir. 
Şehit ve yaralı silah arkadaşlarımızın kanı yerde bırakılmayacak, bu menfur saldırıyı yapanlardan hesap sorulacak ve benzeri saldırılara karşı meşru müdafaa hakkımız en sert şekilde kullanılacaktır.”

BAKAN AKAR : 76 REJİM ASKERİ ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Karargah’ta yapılan kısa durum değerlendirmesinin ardından, TSK’nın komuta kademesiyle Suriye sınırına gitti.Akar sınırda yaptığı açıklamada, “76 rejim mensubu asker etkisiz hale getirildi” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki faaliyetlerinin yönetildiği Harekât Merkezine geldi.
………………………………………………………………………

Akar, ” İntikalimiz dün saat 16.13 ve teyiden saat 22.27’de Rusya tarafındaki ilgili personele bildirildi. Buna rağmen, tüm bu önlemlere rağmen, rejim tarafından gece saat 01.13’te unsurlarımıza karşı ateş açıldı.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna’ya yaptığı ziyaret kapsamındaki heyette yer alan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlib’deki saldırının ardından heyetten ayrılarak Ankara’ya döndü.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki faaliyetlerinin yönetildiği Harekât Merkezi’ne gelen Bakan Akar ve TSK Komuta kademesi, burada sınır birliklerinin komutanları ile bir araya geldi. İlgili kurum temsilcilerinin de yer aldığı kritik öneme sahip toplantıda ayrıntılı brifing alan Bakan Akar, gerekli talimatları verdi.

Bakan Akar ve Komutanların bölgedeki incelemeleri sürüyor.

Suriye Rejimi Sarmin beldesini ele geçirirse, İdlib için önünde herhangi bir engel kalmayacak. Rejim’in Nayrab’ı almasıyla birlikte İdlib‘e 8 kilometreden az bir mesafe kaldı.
…………………………………………………………………………………………………………………………………..

ERDOĞAN: ÖNÜMÜZÜ KESMEYİN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib’deki hain saldırıya ilişkin “Kalleş saldırıda şehit olan 4 askerimize Allah’tan rahmet yakınlarına, ailelerine ve milletimize baş sağlığı diliyorum. Karşılığını verdik misliyle vermeye devam edeceğiz. Operasyonlarımızı sürdürmekte kararlıyız. Alçak saldırıyla bizi sınayanlar hata yaptığını anlayacak” dedi. Son gelen bilgileri açıklayan Erdoğan, 46 rejim hedefine 122 fırtına, 100 havan mühimmatıyla atış yapıldığını bildirdil.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna ziyareti öncesi Atatürk Havalimanında Basın toplantısı düzenledi.
………………………………………………………………….

Operasyonların devam edeceği mesajını veren Erdoğan, “Rus yetkili makamlarına muhatabımız siz değilsiniz, tamamıyla rejimdir, bizim önümüzü kesme gibi bir durum söz konusu olmasın” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ajanslar, NTV, MSB,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here