Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na Yeni Nesil Hava Savunma Erken İkaz Radarının (KALKAN-II) ikinci parti teslimatı tamamlandı.

İkinci parti teslimatında müşteri ve kullanıcı talepleri doğrultusunda sistem kontrol görüntü arayüzünde ve araç grubunda iyileştirmeler gerçekleştirildi. Ayrıca yurt dışından temin edilen ve kritik derecede öneme haiz olan ‘halkadişli’ yerine bu teslimatta yerli ürünler kullanıldı.

KALKAN-II, orta irtifa hava hedeflerinin 3 boyutta doğru ve hızlı tespit ve teşhisini yapan bir arama ve takip radarıdır.

KALKAN-II, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hava Savunma Erken İkaz Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS)’nin ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-O)’nin ana arama radarı olarak kullanılmaktadır.

Çok huzmeli ve faz dizili elektronik taramalı anteni ile üs, liman, fabrika ve benzeri kritik bölgeleri koruma uygulamaları için kendi başına veya komuta kontrol sistemleri ile kullanıma uygun yapıdadır.

Üs, liman, fabrika ve benzeri kritik bölgelerin hava savunması, kendi başına veya Komuta Kontrol Sistemleri/Hava savunma
Füze Sistemlerine telsiz/telli bağlantı ile entegre edilebilir.

———————————————————————————————–
Kaynak: ASELSAN

Sistem, araç ve sensör grubundan oluşmaktadır. Sensör grubu römork üzerine monteli olup, araç ile çekilerek harekat bölgesine intikal gerçekleşmektedir. Operatör, araç içerisinde veya uzak komuta özelliği sayesinde araçtan ve sensörden uzakta çalışmasını sürdürebilmektedir.

Kaynak: ASELSAN, Ajanlar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here