İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAF) Boeing Poseidon MRA1 denizaltı karşıtı savaş (ASW) uçağı adaya ulaştı. Boeing Poseidon uçağının ilk görevi Kuzey Atlantik’te nükleer denizaltıları takip etmek olacak.

ABD ve Norveç Poseidon filolarıyla yakın işbirliği içinde çalışacak olan uçak Kuzey Atlantik’teki NATO misyonlarının merkezinde olacak.

Poseidon P-8A İskoçya’nın Moray kentindeki Lossiemouth hava üssünde bulunan CXX Filosunda (120.Filo) konuşlanacak.CXX Filosu II.Dünya savaşı sonrası dağıtıldı, RAF tarafında 2018 yılında tekrar ayağa kaldırılan filo, 2019 yılından itibaren Boeing Poseidon MRA1 denizaltı karşıtı savaş (ASW) uçakları ile donatılan ilk filo olacak. Hava üssü Typhoon savaş uçaklarının yarısına ev sahipliği yapıyor. Lossiemouth, Poseidon uçaklarının gelmesi ile denizaltı karşıtı operasyonlarının merkezi olacak.

P-8A Poseidon deniz devriye uçakları Boeing 737-800NG uçağı üzerine kurulu sistemler ile çalışmaktadır. İngiltere sanayi, uçakların bazı alt sistemlerini üretmektedir, (yardımcı yakıt depoları) Marhalls firması, (mürettebat koltukları) Martin Baker, (silah paylonları) GE firması ve (ön camlar) GKN Aerospace tarafından sağlanmaktadır.

Boeing firması Ocak 2019’da yaklaşık 2,5 milyar dolar değerinde 19 adet P-8A Poseidon deniz devriye uçağı siparişi aldı. Boeing anlaşma ile ABD Donanmasından 10 adet, Norveç’ten 5 adet, İngiltere’den de 4 adet ek sipariş almış oldu.Bu sipariş ile İngiltere sipariş sayısını 9 adete çıkarmış oldu.

P-8A Poseidon uçakları 41 bin feet yükseklikte uçabiliyor. En zorlu deniz şartlarında ve buzlanma ortamlarında yaklaşık 25 yıl 25 bin saat uçuş yapabilecek şekilde tasarlan uçak 490 knot’a hız yapıyor. Uçak yakıt ikmali yapmadan yaklaşık 4 bin 500 mil ( 7.200 km.) menzile uçabilir.

P-8A Poseidon uçağının yönetim sistemi Smiths Aerospace firması tarafından geliştirildi. Smiths Aerospace uçuş yönetim sistemini gelecekte yükseltmesine imkan sağlayacak açık mimariye göre dizayn etti.

Boeing, Mart 2008’de MX-20HD dijital elektro-optik ve kızıl ötesi (EO / IR) multispektral sensör taretlerini tedarik etmek için L-3 Communications Wescam’ı seçti. MX-20HD gyro-stabilize edilmiş kızılötesi, CCDTV, görüntü yoğunlaştırıcı, lazer telemetre ve lazer aydınlatıcı dahil olmak üzere en fazla yedi sensöre entegre edilebiliyor.

Uçak, Raytheon tarafından geliştirilen yükseltilmiş APS-137D (V) 5 deniz gözetleme radarı ve sinyal istihbaratı için SIGINT sistemi ile donatılmıştır.Sistem Haziran 2006’da yeniden revize edilerek AN/APY-10 radarı olarak belirlendi, uçağın burun kısmına kuruldu.

AN / APY-10 radarı sabit ve küçük gemiler, yüzeyli denizaltıların görüntülenmesi, tespiti, sınıflandırılması ve tanımlanması için yüksek çözünürlüklü görüntüleme sağlıyor.

Raytheon firması uçak için güvenli UHF uydu haberleşmesi ile yeni global konumlandırma sistemi geliştirdi. Northrop Grumman ve BAE Sistemlerinin ürettiği sistemler uçağın elektronik savaş ekipmanı olarak kullanılıyor. Yönlü kızılötesi karşı önlemler (DIRCM) seti, radar uyarısı olan bir Terma AN / ALQ-213 (V) elektronik harp yönetim sistemi, (EWMS) elektronik savaşta kendi kendini koruma (EWSP)  paketleri uçakta bulunuyor.

Uçak, yüksek irtifadan ateşlenebilen Raytheon Mark 54 torpidolarını kanatları altında taşıyabiliyor. İlk Mark 54 torpido, 2011 yılının Ekim ayında P-8A Poseidon tarafından başarılı bir şekilde test edildi. Ayrıca uçağın kanadına monte edilen sabit noktalar ile Hava-yüzey füzeleri ve  serbest düşen bombalarda taşıyabiliyor.

Kaynak: defense-aerospace, Ajanslar, Boeing, RAF,

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here