ABD Donanması ve Boeing firmasının işbirliği ile yürütülen bir projede iki adet insansız EA-18G Growler elektronik harp ve SEAD uçağı, üçüncü bir EA-18G uçağının arka koltuğunda oturan pilot tarafından uçuruldu.

Boeing’in 4 Şubat’da yayımladığı haberde, Maryland’da bulunan test filoda Eylül 2019’da başlayan testlerde iki insansız EA-18G Growler uçağı üçüncü EA-18G uçağı üzerinden uçurulduğu bildirildi.

Testlerde 4 tecrübe uçuşu gerçekleştirildiği, bu uçuşlarda 21 farklı görev icra edildiği belirtildi. Bu test uçuşuyla 5.nesil savaş uçaklarına eşlik eden İnsansız uçak konseptine bir adım daha yaklaşılmış oldu.

Bu testin EA-18G Growler uçaklarının insansız sistemler ile savaş misyonlarını gerçekleştirmesine izin verdiğini belirten Boeing İnsanlı-İnsansız Ekipleştirme Programı sorumlusu Tom Brandt, “Bu gösterim ve toplanan verilerin analizi, Boeing ve Donanma’ya gelecekteki teknolojilere ne tür yatırım yapılacağı hususunda karar verme fırsatı veriyor.“ dedi.

Testler ABD Donanmasının Harp Geliştirme Komutanlığı himayesinde gerçekleştiriliyor. Testlerin başarılı olması durumunda ABD Donanması yakıt ikmali yapmadan 3.000 deniz mili mesafede denizaltı harbi, elektronik savaş ve yüzey saldırılarında kullanabilecek bir insansız hava aracı talep ediyor.

Diğer bir çalışmada insanlı hava araçları ile bağlantılı olarak, sürü halinde görev yapabilecek şekilde tasarlanan UTAP-22 Mako’dur. Düşük radar kesit alanına ve yüksek manevra kabiliyetine sahiptir. Çeşitli gözlem sistemleri ya da silahlar ile donatılabilen yeni jenerasyon İHA’lar, ses hızına yakın hızlara ulaşabiliyor.

UTAP 22 MAKO, 2015 sonundan bu yana ABD Deniz Kuvvetleri (USMC) McDonnell Douglas AV-8B Harrier II’nin yanında insanlı / insansız bir takım halinde uçuşlarına başarıyla devam ediyor. Kratos firmasının insanlı hava araçları ile bağlantılı olarak, sürü halinde görev yapabilecek diğer tasarımı olan XQ-222 Valkyrie’nin geliştirmesine devam ediyor.

Kaynak: Defence News, Ajanslar, C4 Defence,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here