Pegasus Havayolları’na ait İzmir-İstanbul seferi yapan PC2193 sefer sayılı Boeing 373 tipi uçak, Sabiha Gökçen Havalimanı’na sert iniş yaptıktan sonra pistten çıktı. Kazada üç kişi hayatını kaybederken, 180 kişi de yaralandı. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı son açıklamada yaralı sayısı 179 olarak duyurulmuştu.Vali Yerlikaya, 183 kazazede arasında 12 ülkeden 22 yabancı uyruklu yolcu bulunduğunu söyledi.

4 kişinin durumu için ise “orta ağır” ifadesi kullanıldı.

Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan, kaza için ‘‘sert iniş yapan uçak kırıma uğradı” dedi.

İstanbul Valiliği’nin açıklamasına göre kaza saat 18.19’da meydana geldi.Sert iniş yaptıktan sonra duramayarak pistten çıkan uçak, 30-40 metre yükseklikten TEM otoyolu kenarındaki alana düştü.Kokpitin de bulunduğu ön taraf ve kuyruk kısımlarının ana gövdeden ayrılarak parçalandı.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanında Pegasus Hava Yollarına bir yolcu uçağı pistten çıktı. Uçakta büyük çapta hasar meydana gelirken, olay yerine itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi.
……………………………………………………………………………………………….

KULE İLE PİLOTLAR ARASINDAKİ KONUŞMA

Pistten çıkan uçağın pilotu ile kule görevlileri arasındaki konuşmalar da ortaya çıktı.

Kule görevlisi pistten çıkan uçağın pilotuna, “Sizden önce inen trafiğimiz kuvvetli kuyruk rüzgârı rapor etti” anonsunda bulunuyor. Kule görevlisi ayrıca, “10 dakikalık operasyonu keseceğiz çünkü yaklaşmadaki rüzgarla yer rüzgarı arasında bir takım tutarsızlıklar var” anonsu yapıyor. Kule, pilota bir önceki uçağın inişi pas geçtiğini de aktarıyor. 

KARA KUTUSU BULUNDU

İzmir-İstanbul seferini yapan ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nda iniş sırasında parçalanan uçağın karakutusu bulundu.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda meydana gelen uçak kazasına ait kara kutu olarak adlandırılan CDR ve FDR bulundu. Cihazların hasarsız olduğu tespit edildi. Cihazların THY Teknik’te analiz edilebileceğini kaydedildi.

Kazayı araştırmak üzere Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi’nde komisyon oluşturulurken, buradaki uzmanlarla çalışmak için ABD’nin havacılık otoritesi ile Boeing firması yetkillerinden oluşan heyet de Türkiye’ye gelecek

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki uçağın pistten çıkmasına ilişkin soruşturma başlattı.

Kaynak: Ajanslar, BBC,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here