ABD Deniz Piyadesinin Amfibi Araç ihalesini kazanan İngiltere firması BAE Systems’in ACV 1,2 amfibi aracı, San Antonio sınıfı amfibi gemisinde (LPD 25) deniz testlerine tabi tutuluyor.

Yeni amfibi araç ilk kez bir amfibi gemisinden denize indirilerek aracın deniz taşımacılığına entegre olma yeteneği test edilmiş oldu.

Kaliforniya Deniz Piyadeleri üssü Pendleton’da 27-28 Ocak tarihleri arasında yapılan testler, Amfibi Araç Test Şubesi (AVTB) tarafından gerçekleştiriliyor.

AVTB yetkilileri testlerde, Amfibi gemisini farklı hızlarda hareket ettirerek farklı ağırlıkla yüklü amfibi araçlarının gemiye inme ve binme ve karaya çıkma operasyonlarının değerlendirildiğini belirtti.

Deniz Piyadelerinin yeni Amfibi Aracı Kaliforniya Deniz Piyadeleri üssü Pendleton’da Amfibi Araç Test Şubesi (AVTB) tarafından değerlendiriliyor.
……………………………………………………………………………..
Kaynak: U.S. Marine

ABD Deniz Piyadelerinin (USMC) ihtiyacı olan Amfibi Araç (ACV) ihalesini İngiltere firması BAE Systems’in ACV 1,2 amfibi aracının kazandığı Haziran 2018’de açıklanmıştı.

Sözleşmenin toplam değerinin 1,2 milyar dolar olduğu, ABD Deniz piyadeleri için 230 adet aracın sipariş verildiği belirtildi.İlk 30 aracın 2019 sonbaharında teslim edilmesi planlandı.

Deniz piyadeleri BAE Systems’in ACV 1,2 amfibi araçlarını kademeli olarak değiştirecek. Şu an kullanımda olan ACV araçlarının 2035’e kadar envanterde kalması planlanıyor.

ABD Hükümeti ACV 1,2  prototiplerin tüm testlerini 2017’nin ilk haftasında sonuçlandırdı. Deniz Piyadeleri Ocak 2018’de Ocak ayında  ilk teklif talebinde bulundu.Ayrıca operasyon testleri de aynı zamanda başladı.

BAE Systems, Operasyonel değerlendirmelere yedi prototip ile katıldı.Araç, arazi güvenilirliği testi, hayatta kalma ve patlama testi, su testi ve suda yüzme kabiliyeti, gemi lansman ve kurtarma testlerinden geçti.

BAE Systems ACV teklifini, İtalyan şirketi Iveco Defense Vehicles ile ortaklık kurarak verdi.BAE Systems yaklaşık 70 yıllık amfibik araçların tasarlanması ve inşa edilmesi deneyimine sahiptir. BAE Systems’ın amfibi mirası ve 30 bin’den fazla araç üreten  Iveco Savunma Araçları’nın uzun geçmişi sonucu ACV 1,2 ortaya çıkmıştır.

Araç, gemiden kıyıya çıkışlarda ve Sea State 3 hava koşullarında deniz üzerinde üstün performans göstermiştir. Gemi lansmanı ve kurtarma faliyetlerinde başarılı olmuştur. 690 HP beygir gücünde motorla donatılmış olan ACV 1,2 ,yakıt ikmali yapmadan karada 65 mil hızla 325 milden fazla bir menzile sahiptir.

ACV 1.2 Deniz piyadelerin gereksinimlerini karşılarken, tam teçhizatlı 13 deniz piyadesini taşıyabiliyor. Araç patlamaya dayanıklı gövde ve enerji emici koltuklar içeriyor.

Kaynak: Ajanslar, Defence News, Defence-blog, USMC, U.S. NAVY,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here