Rusya, İsrail ordusunu, Suriye’de hava saldırısı düzenlediği sırada bir yolcu uçağını kalkan olarak kullanmakla suçladı. 

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yolcu uçağının Perşembe sabahı Şam Havaalanı’na yaklaştığı sırada, Suriye’nin hava savunma sistemi tarafından vurulma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı belirtildi. 

Hava trafik kontrolleri yolcu uçağından yönünü değiştirmesini istemişti.

Uçak da daha sonra güvenli bir şekilde Rusya’nın Suriye’nin kuzeybatısındaki Hmeymim Hava Üssü’ne inmişti.

Airbus 320 tipi yolcu uçağının hangi şirkete ait olduğu açıklanmadı.Uçakta 172 yolcu ve mürettebat vardı.

Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Zvezda Televizyonu, iniş yapacağı Şam’a yaklaştığı sırada, İsrail’in hava saldırıları nedeniyle Suriye’nin hava savunma sistemleri tarafından vurulma tehlikesiyle karşı karşıya kalan yolcu uçağının Rus Hmeymim Üssü’ne iniş görüntüleri yayınlandı.

İsrail’in, Suriye’deki hava saldırısında kalkan olarak kullandığı yolcu uçağının Rus Hmeymim Üssü’ne iniş görüntüleri
………………………………………………………………………………………………..

Rus medyasında daha önce uçağın İran’ın başkenti Tahran’dan kalktığına dair haberler yayımlanmıştı.

Suriye’deki bazı sosyal medya hesaplarında ise uçağın Cham Wings Havayolu şirketine ait olduğu ve Irak’ın Necef kentinden havalandığı öne sürülmüştü. 

İsrail ordusundan da şu ana kadar suçlamayla ve hava saldırısıyla ilgili bir açıklama yapılmadı. 

İSRAİL SALDIRISINDA 23 KİŞİ ÖLDÜ

İsrail’in Suriye’de sık sık İran ordusuyla bağlantılı milis güçlerine hava saldırıları düzenlediği biliniyor.Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İsrail’in düzenlediği hava saldırısında 8’i Suriye askeri olmak üzere 23 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı. Saldırıda 15 İran yanlısı milisin de öldürüldüğü belirtilmişti. 

Gece Dera, Şam ve Kuneytra bölgesine düzenlediği saldırılarda Suriye’nin hava savunma sistemleri ile bir silah deposunun hedef alındığı belirtiliyor.

İRAN UKRAYNA UÇAĞINI VURMUŞTU

Suriye’deki acil iniş olayı İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesi sonrası İran’ın Ukrayna’ya ait bir yolcu uçağını düşürdüğünü açıklamasından bir ay sonra gerçekleşti. Olayda uçakta bulunan 176 kişiden sağ kurtulan olmamıştı. Uçağı yanlışlıkla vurduğunu söyleyen İran, uçağın savunma sistemleri tarafından seyir füzesi olarak tanımlandığını belirtmişti.

Suriye Savunma Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada İsrail füzelerinin Şam hava sahasında durdurulduğunu duyurmuştu. İsrail konu ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Konaşenkov uçağın hangi hava yolu şirketine ait olduğunu açıklamadı. Ancak uçakları takip eden Flight Radar sistemine göre uçağın Cham Wings şirketine ait olduğu bildirildi.

Kaynak: Ajanslar, BBC Türkçe, DW,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here