Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmî ziyaret kapsamında gittiği Polonya’da, Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak ile görüştü. Bakan Blaszczak, yakında Polonya’dan bir heyetin silah sistemlerinin satın alınması ve teknolojik tecrübe paylaşımı için tekrar Türkiye’ye gideceğini söyledi.

Görüşmeni ardından iki Bakan Polonya Savunma Bakanlığında ortak basın toplantısı düzenledi.

NATO çerçevesinde yaptığımız çalışmalar kapsamında Polonya’daki çok uluslu kolordu ve çok uluslu tümen için katkılarımızı sürdürmeye devam ettiklerini belirten Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, ” Hava polisliği misyonu kapsamında bizim uçaklarımız da Temmuz’dan Eylül’e kadar burada Polonya Silahlı Kuvvetleri unsurları ile birlikte başarıyla görev yaptı. “ dedi.

Bakan Akar, görüşmelerde hem askerî eğitim iş birliği konusundaki çalışmaları hem de savunma sanayi alanındaki iş birliği konularını değerlendirme fırsatı bulduklarını belirterek “Önümüzdeki günlerde imzalayacağımız askerî çerçeve anlaşması ile birlikte ilişkilerimiz çok daha süratlenecektir.” ifadesini kullandı.

Polonya Savunma Bakanı Blaszczak de Bakan Akar’ı Polonya’da ağırlamaktan ve gerçekleştirdikleri görüşmelerden duyduğu memnuniyeti belirterek sözlerine başladı.

Polonya ve Türkiye arasında 600 seneye dayanan tarihî ilişkilerin olduğunu belirten Bakan Blaszczak, “İki ülke arasında sadece NATO içinde değil farklı alanlarda da iş birliği söz konusu.

Türkiye ve Polonya arasındaki askerî iş birliğinin sadece savunma sanayi ile sınırlı olmadığını, eğitim alanında da önemli iş birliğinin bulunduğunu dile getiren Bakan Blaszczak, bunun daha da artacağına yönelik inancını ifade etti. Blaszczak, “Yakında Polonya’dan bir heyet silah sistemleri satın alınması ve teknolojik tecrübe paylaşımı için tekrar Türkiye’ye gidecek.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here