Polonya’da ‘NATO Hava Polisliği’ görevini tamamlayan F-16’lar Türkiye’ye döndü

0
934

NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği görevi kapsamında 06 Temmuz’da Polonya’nın Malbork Hava Üssü’ne intikal eden 4 adet F-16 uçağı ve personeli görevlerini tamamlayarak 6’ncı Ana Jet Üs K.lığına döndü.

Milli Savunma Bakanlığı, Uçaklarımız görev boyunca alarm reaksiyon görevlerinin yanı sıra Polonya ve NATO ile müşterek eğitimler icra etti. Böylesine önemli bir görevi başarıyla icra eden uçucu, uçak bakım ve yer destek personelimizi kutluyoruz. “ ifadelerini kullandı.

Malbork Hava Üssü’nde görev yapan Türk Hava Kuvvetleri F-16 savaş uçakları ilk alarm reaksiyon görevini Baltık Denizi üzerinde uçan Rus uçaklarına karşı yaptı.

Hava Polisliği Misyonu desteklemek amacıyla yaklaşık 80 kişilik personel Malbork üssüne Temmuz’da intikal etmişti. Türk Hava Kuvvetleri’nin bölgedeki NATO Hava Polisliği Misyonuna ikinci kez uçak gönderirken, Polonya’nın Malbork üssünde ilk kez konuşlandırma yaptı.

Hava Polisliği, NATO Birleşik Hava Operasyonları Merkezi tarafından yönetilen, Litvanya, Estonya ve Polonya hava sahasını korumak amacıyla Müttefik ülkeler tarafından dört aylık dönüşümlü olarak savaş uçaklarının katıldığı görevdir.

Üç Baltık ülkesinin 2004 yılından itibaren NATO’ya katılmasının ardından Litvanya’nın Šiauliai Hava Üssünde bir NATO Hava Polisi misyonu oluşturuldu. Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı yasadışı ve gayri meşru bir şekilde ilhak etmesinden sonra NATO’nun Doğu Müttefiklerine Güvence Tedbirleri kapsamında Estonya’daki Ämari Hava Üssü’nde ikinci bir Hava Polisliği görevi başlatıldı.Polonya ilk kez 2005 yılında Hava Polisliği misyonlarına MİG-29 ve F-16 savaş uçakları Šiauliai ve Ämari’ye hava üslerine konuşlandı. 2015 yılından itibaren Hava Polisliği misyonu kapsamında savaş uçakları Polonya Malbork Hava Üssü’ne konuşlanmaya başladı.

NATO’nun Baltık Hava Polisi misyonuna atanan savaş uçakları genellikle Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri uçaklarına karşı önleme yapıyor. Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri uçuş faaliyetlerinin büyük bir kısmı Rusya’nın Kaliningrad enklavının coğrafi bölgesinden gerçekleşmektedir. Genellikle transponder kullanmadan, Hava Trafik Kontrolü ile iletişim kurmadan uçuş yapan uçaklar NATO hava sahasına yaklaşırsa Hava Polisliği görevi yapan savaş uçakları önleme yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here