Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Türk kıyılarının güvenlik ihtiyaçlarında kullanılmak için tedarik edilecek 122 kontrol botunun seri üretimi geçtiğini açıkladı.

SSB Başkanı İsmail Demir twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, ” Kontrol Botumuzun artık seri üretimine geçiyoruz. @sahilguvkom ve @EmniyetGM için 122 bot üreteceğimiz projeyle düzensiz göçle mücadele, arama kurtarma, kaçakçılıkla mücadele ve denizden emniyet/güvenlik operasyonlarını daha etkin gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. ” ifadelerini kullandı.

Botların tasarımı yüzde yüz yerli ve milli olacak. Üretilen botların 105’i Sahil Güvenlik Komutanlığına 17’si ise Emniyet Genel Müdürlüğüne tahsis edilecek.

Botlar Türk Sahil Güvenliğin ihtiyaçlarına göre üretilecek. Bu sebepten ötürü Türk yapımı botlar özellikle yasa dışı göçün önlenmesinde önemli bir görev ifa edecek.

İlk bot için liman/seyir testleri ile yapısal testler icra edildi ve son aşama olan operasyonel test aşaması sürüyor. Bununla birlikte seri üretim faaliyetlerine de başlandı.Her 2 ayda bir 6 botun teslim edilmesi planlanıyor. Bu da yaklaşık her hafta bir botun donatılması ve denize indirilmesi anlamına gelir. Bu dünyada gemi inşaat tarihinde bir rekor olarak gösteriliyor.

İki adet iç dizel motor ve su jetleri ile karbon takviyeli gelişmiş kompozit kullanılarak vakum infüzyon teknolojisiyle üretilecek 12 metre boyundaki ARES 35 FPB (Fast Patrol Boat-Süratli Devriye Botu) azami 35 knot sürat ve 160 deniz mili menzile sahip olacak.

Kaynak: SSB, Ares Tersanesi,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here