Rusya lideri Putin St.Petersburg kentinden düzenlenen tören yaptığı konuşmada, Rus Donanması’nın sahip olduğu araçların su altında, yüzeyde ve havada herhangi bir düşmanı tespit edebildiğini ve gereklilik durumunda ona yok edici darbe indirme kabiliyetinde olduğunu söyledi.

Rusya lideri Putin, ülkede bugün kutlanan Donanma Günü nedeniyle St. Petersburg kentinde denizde düzenlenen geçit töreninde Rus denizcileri kutladı. Putin, St. Petersburg’da savaş gemilerinin katıldığı resmi geçit törenine bot üzerinde izledi, geçit yapan gemilerdeki mürettebatın ’Donanma Günü’nü’ kutladı.

Törende denizcilere hitap eden Putin, Rusya en kısa sürelerde önde gelen deniz güçleri arasında hak ettiği yerini aldı, mütevazı bir Petrovskiy botundan başlayarak, okyanusta görev yapan güçlü gemilere ve nükleer füze taşıyıcı denizaltılara kadar muazzam bir gelişme yolundan geçti. Etkili uzun ve kısa menzilli deniz uçak filosuna, güvenilir kıyı savunma sistemlerine, dünyada hala benzeri olmayan, sürekli ve başarıyla geliştirdiğimiz en yeni hipersonik yüksek hassasiyetli silah sistemlerine sahip oldu.”

Putin, Rus Donanması’nın sahip olduğu araçların su altında, yüzeyde ve havada herhangi bir düşmanı tespit edebildiğini ve gereklilik durumunda ona yok edici darbe indirme kabiliyetinde olduğunu ifade etti.

Rusya’nın Dünya Okyanusu’nun neredeyse tüm bölgelerinde askeri varlık gösterdiğini vurgulayan Putin, Donanmada görev yapmanın hiçbir zaman kolay olmadığını, ancak her zaman en onurlu ve talep gören görevlerden biri olduğunu sözlerine ekledi.

Rusya’da her yıl kutlamaların yapıldığı Donanma Günü kapsamında bu yıl, donanmanın kuruluşunun 325. yıldönümü kutlanıyor.

Kaynak: Sputnik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here