Army-2021 askeri teknik forumu ve Uluslararası Ordu Oyunlarının açılış gününde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin video konferans yoluyla katıldığı törende, üç tersaneye 6 savaş gemisi ve denizaltı inşa emri verdi.

İki adet nükleer enerjili Proje 955A Borei-A Sınıfı denizaltı Rusya’nın kuzeybatısındaki Sevmash Tersanesi’nde, Proje 20380 ve Proje 20385 korvetleri Rusya’nın Uzak Doğu’daki Amur Gemi İnşa Fabrikası’nda ve iki Proje 636.3 Varshavyanka sınıfı konvansiyonel denizaltı Petersburg’daki Admiralty Tersanesi’nde inşa edilecek.

Törende konuşan Putin, ulusal donanma potansiyelini geliştirmeye ve Rus filolarını son teknoloji silah ve teknolojilerle donatmaya devam edeceklerini söyledi.

Rusya’nın donanma potansiyelini artırmaya, üs sistemini ve donanma altyapısını mükemmelleştirmeyi devam edeceklerini söyleyen Putin, en gelişmiş silah ve teçhizatı gemilere yerleştirmeye, tatbikatlarda ve uzun mesafeli seferlerde zor görevleri eğitmeye ve stratejik açıdan önemli bölgelerde Rus bayrağını göstermeye devam edeceğiz..” dedi.

Proje 955A Knyaz Oleg Kaynak: RIA Novosti/Oleg Kuleshov)
Proje 636.3 Sınıfı Denizaltı
Gremyashchiy Sınıfı Korvet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here