İsrail’in geçen yıl sonu ABD’ye teslim ettiği Iron Dome Hava Savunma Sistemi’nin ilk test atışı, New Mexico’daki White Sands Test Merkezi’nde gerçekleştirdi.

İsrail firması Rafael Advanced Defence Systems ile ABD Ordusu arasında Ağustos 2019’da imzalanan anlaşma ile iki batarya ‘Iron Dome’ Hava Savunma Sistemi alınması kararlaştırılmıştı. Anlaşma kapsamında bataryalar 2020 yılının sonunda ABD’ye teslim edildi.

Test atışı Rafael Advanced Defence Systems, IAI ve mPrest’in katılımıyla White Sands Test Merkezi’nde gerçekleştirdi. Test ABD tarafından çalıştırılan ilk Iron Dome bataryası üzerinden yapıldı.

Demir Kubbe bataryalarının Fort Bliss üssüne 26 ilave personel ile 20 Kasım 2020’de konuşlandırmıştı.Fort Bliss üssü New Mexico’daki White Sands Missile Range füze test merkezine yakın olması sebebiyle seçildi.

Demir Kubbe füze sistemi seyir füzesi savunma boşluğunu doldurmak amacıyla ABD ordusu tarafında seçildi. Ayrıca sistem, roket, havan-topçu ateşine ve insansız hava araçları gibi tehditlerle mücadele etmek için uzun vadeli bir çözüm olarak belirlendi.

Iron Dome Hava Savunma Sistemi’nin geliştirilmesi ve üretimi ana yüklenici, Rafael Advanced Systems tarafından gerçekleştirildi. Sistemin MMR radarı ise İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (IAI) bir yan kuruluşu olan ELTA tarafından üretildi.Komuta ve kontrol sistemi ise C4I uygulamaları üreten İsrail firması mPrest tarafından geliştirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here