Kremlin Sözcüsü Peskov, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Moskova’nın ABD ve NATO’ya güvenlik garantileri konusunda vereceği yanıtın taslağını kavramsal olarak onayladığını, diplomatların metne son halini vermek için çalışma yürüttüğünü söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Putin’le görüşerek Moskova’nın ABD ve NATO’ya güvenlik garantileri konusunda vereceği yanıtın taslağını sunmasının ardından Sputnik’e demeç veren Kremlin Sözcüsü Peskov, Rus liderin taslağı kavramsal olarak onayladığını kaydetti.Peskov, “Devlet Başkanı, Lavrov tarafından sunulan taslağı kavramsal olarak onayladı. Şu anda diplomatlar, metne son halini vermek için çalışıyor, bunun ardından alıcılara gönderilecek” dedi.

Peskov, Rusya’nın yanıtının yayınlanıp yayınlanmayacağı yönündeki soruya, bu konuyla ilgili kararın Putin tarafından alınacağı yanıtını verdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede Batılı ülkelere sunulan güvenlik garantileri ile ilgili önerilerin kilit maddelerinde ABD ve NATO ile anlaşma şansı olduğunu söylemişti.

Lavrov, Putin’in, “Batılı ortaklarla anlaşmaya varma şansı var mı, yoksa Rusya’yı sonsuz müzakerelere sürüklemek mi istiyorlar?” sorusunu yöneltmesi üzerine, “Şans her zaman var” yanıtını verdi.

Rusya’nın sunduğu güvenlik garantileri ile ilgili önerilere 25 Ocak’ta ABD ve NATO’dan yanıt geldiğini belirten Lavrov“Söz konusu yanıtları bakanlıktan meslektaşlarımızla birlikte dikkatle inceledik. Bizi her şeyden önce ABD’nin yanıtı ilgilendiriyor, zira Batı kampında bu konuların çözümünde kimin başrolde olduğu belli” diye konuştu.

Putin’le görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın temel taleplerini değerlendirmeyi reddetmelerine rağmen, ABD ve müttefikleriyle görüşmelere devam edilmesi gerektiği tavsiyesinde bulundu.

Bu durum, Rusya’nın Ukrayna’yı her an işgal edebileceğine ilişkin ABD uyarılarının gölgesinde, Kremlin’in diplomatik çabaları sürdürme niyetinde olduğu şeklinde yorumlandı.

Moskova, NATO’nun Ukrayna ve diğer eski Sovyetler Birliği ülkelerinin ittifaka üye olmalarına izin vermeyeceği, ittifakın Ukrayna’ya silah yerleştirmeyi durduracağı ve güçlerini Doğu Avrupa’dan geri çekeceği yönünde güvence talep ediyor. Batı ise bu talepleri reddediyor.

KAYNAK: Sputnik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here