Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAF) Katar ile oluşturduğu müşterek 12.Filoya bağlı Tayfun Savaş uçakları ‘Epic Skies’ hava tatbikatına katılmak için Katar’a geldi.

İki haftalık ortak tatbikatta Kraliyet Hava Kuvvetleri’nden 130’dan fazla personel, Katarlı pilot ve mühendisler ile birilikte Tayfun savaş uçaklarını uçuracak ve bakımını yapacak.Müşterek filodaki pilotlar havadan havaya ve havadan yüzeye oluşturulan senaryolar üzerinden eğitim gerçekleştirecek.

Katar hükümeti 2017 yılında İngiliz firması BAE Systems ile yaklaşık 5 milyar Sterlin (6.7 milyar ABD Dolar ) değerinde 24 Eurofighter Tayfun avcı uçağı almak için anlaşma yapmıştı. Anlaşma kapsamında teslimatlar 2022′ de başlayacak.

Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAF) 12’inci filosu Temmuz 2018’de Katar ile müşterek çalışmak üzere yeniden düzenlendi. İkinci Dünya savaşından bu yana ilk defa RAF’ın bir filosu müşterek çalışma için yeniden oluşturuldu. İngiltere’nin Coningsby hava üssünde RAF personeli Katarlı pilotlara ve yer görevlilerine eğitim veriyor.

Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAF) Katar ile oluşturduğu Müşterek 12’inci filosu

Katar, Fransız havacılık teknolojileri devi Dassault Aviation ile Mayıs 2015’te 24 adet Rafale tipi savaş uçağı alımı için anlaşma yapmış, daha sonra anlaşmaya opsiyonlu olan 12 uçak daha eklenmişti.

Anlaşma kapsamında 36 adet uçaktan ilki şubat 2019’da Katar’a teslim edilmişti.

Ayrıca Katar Boeing firmasıyla 2017 yılında 12 milyar dolarlık 36 adet F-15QA tipi savaş uçağı alımı için bir anlaşma daha imzaladı.

Kaynak: Royal Air Force

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here