Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) İtalyan Leonardo Helicopters ve Gulfstream firmalarına metal panel, kritik uçak bileşeni ve kompozit tedariği başarıyla sürüyor.

TUSAŞ’ın sosyal medya hesaplarından paylaştığı duyuruda,“Helikopter üreticisi Leonardo Helicopters için bugüne kadar toplam 368 adet helikopter gövdesi ve Gulfstream için 500 uçağın metal panel ve kritik uçak bileşenini imal edip teslim ederek dünyaca ünlü hava araçları üreticilerine kompozit tedariğimizi başarıyla sürdürüyoruz.” ifadeleri yer aldı.

AW139 Programı kapsamında İtalyan Leonardo firması için AW139 Helikopteri Gövdesi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tesislerinde üretilmektedir. TUSAŞ tesislerinde üretilen ilk gövde 2006 yılı Aralık ayında İtalya’ya sevk edilmiştir. 2020 yılı sonu itibariyle toplam 368 gövde teslim edilmiştir.

Leonardo firması ile yenilenen sözleşme çerçevesinde 2021 yılı sonuna kadar ilave 80 gövdenin teslim edilmiş olması planlanmaktadır.

TUSAŞ ile Fokker Aerostructures B.V. firması arasında 25 Mart 2008 tarihinde imzalanan sözleşme kapsamında Gulfstream G650 uçakları için 47 farklı gövde panel üretim faaliyetleri TUSAŞ tesislerinde yürütülmektedir.

TUSAŞ Gulfstream G650 uçakları için üretilen panel imalatında performans beklentilerini en iyi şekilde karşılayarak Fokker Aerostructures B.V. firmasının 2016 yılı “Gold Logistics Award 2016” ödülüne layık görülmüştür.

Kasım ayında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ve Boeing, Türkiye’de havacılık standartlarına uygun ‘termoplastik’ parça üretim kabiliyeti geliştirilmesi amacı ile bir işbirliği anlaşması imzalamıştı.

Kaynak:TUSAŞ, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here