İngiltere Savunma Bakanlığı bütçesinde 16,5 milyar sterlinlik artışın ardından Kraliyet ordusu uluslararası barışı koruma operasyonlarına daha fazla katılmaya başladı. BM Barışı koruma Misyonu’nda görev yapacak 250 İngiliz askeri Mali’ye geldi.

Brexit sonrası ortaya çıkan “Küresel Britanya” politikasını arttıran Hükümet, İngiliz ordusunu barış operasyonlarına katarak, dünya ya iyilik gücü olduğunu göstermeye çalışıyor.

Birleşik Krallık askerleri, ülkenin doğusundaki Gao’da yaşayan sivil halkı korumak amacıyla gerçekleştirilen operasyonlara istihbarat sağlanmasına yardımcı olacak.

Bu konuşlandırma İngiliz askerlerinin yeni teknolojik teçhizatı kullanarak askeri becerileri keşfetmesi ve test etmesi fırsatı verecek.İlk kez test edilen yeni bir insansız hava aracının yanı sıra, Mali’deki uydu iletişimine askeri erişim sağlayacak olan ‘Slingshot’ kiti test edilecek.

BM Barış Misyonundan ayrı olarak, Birleşik Krallık üç Chinook helikopteri ve 100 personel ile Fransız liderliğindeki Terörle Mücadele misyonu BARKHANE Operasyonununa lojistik destek veriyor.

Afrika’nın Sahel bölgesinde yaklaşık yirmi milyon insanın yardıma muhtaç olduğu belirtiliyor.Artan nüfus ile birlikte iklim değişikliği gıda üretimini olumsuz etkiliyor.Çatışma riskinin büyümesiyle bölgede istikrarsızlık giderek artıyor.

BM Misyonuna Almanya, İsveç ve Bangladeş dahil olmak üzere ülkedeki 14.000’den fazla personel katılıyor.

Kaynak: MOD, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here