Raytheon firması Block 2+ Coyote (Çakal) dron savunma sisteminin bir dizi insansız hava aracını düşüren görüntüler yayınladı.

YouTube’da paylaşılan videoda, ABD’deki testler sırasında palet üzerine entegre edilmiş Raytheon Coyotes’in bir dizi sabit kanatlı insansız hava aracını düşürdüğü görülüyor. Arizona’daki Yuma Deneme Alanında gerçekleşen testlerde “Yüksek İrtifa ” ve “Düşük İrtifa ” hedeflere yapılan atışlarda halka şeklinde bir patlama paterni ile havai fişek patlamasını andıran görüntüler ile hedefler imha ediliyor.

Şirket açıklamasında, palet üzerine entegre edilmiş Coyotes fırlatıcısının üzerinde bir KuRFS hassas hedefleme radarına sahip olduğunu, ABD ordusunun elindeki 4×4 M-ATV tabanlı araçlar üzerinde fırlatıcının yanında Ku-720 mobil algılama radar sistemi kullandığını belirtti.

Görüntülerde palet üzerine monte edilen versiyonu, ileri operasyonlarda kara taşıtlarında veya su üstü gemilerinde taşınabilecek ve konuşlandırılabilecek. Coyote insansız su altı araçları veya insansız yüzey araçları dahil olmak üzere çok çeşitli platformlara kurulabilen ve tüpten fırlatılan esnek bir fırlatma sistemine sahip küçük bir İHA’dır.

Blok 2 ve Blok 3 Coyote füze benzeri bir konfigürasyona ve kuyruk bölümlerinde dört manevra kabiliyetine sahiptir. Bir roket motoru yeni Coyotes’a ilk itiş gücünü verir, ardından küçük bir jet türbini devreye girer.Raytheon’a göre Coyote Blok-2-3 “it dalaşı tipi bir yetenek” kazandırıldığı, bu sayede yüksek manevra kabiliyetine sahip hedefleri vurabildiği belirtildi.

ABD Deniz piyadeleri Coyote Hava Savunma Sisteminin bazı versiyonlarını M-ATV tabanlı araçlarda konumu açıklanmayana stratejik bir noktada kullanıldığı belirtiliyor. Fakat bu sistemlerin yaygın bir şekilde kullanıldığı net değil. Haziran 2021 itibariyle ABD Ordusu Raytheon Coyote’u içeren M-LIDS’lerini ABD Merkez Komutanlığı sorumluluk alanındaki isimsiz bir ileri konuma göndermeyi planlıyordu.

Hafta başında ABD kuvvetlerine ev sahipliği yapan Irak’taki Ain Al Asad Hava Üssü’ne yaklaşırken vurulan iki ‘intihar İHA’sını gösteren ayrı video görüntüleri ortaya çıktı. İHA’lardan biri  C-RAM hava savunma sistemi  ile düşürürken, bilinmeyen bir fiziksel önleyicide diğer dronun yakınında patlayarak düşürüyor. Bazı analistler fiziksel önleyiciyi Block 2+ Coyote ‘ya çok benzediğini öne sürdü. Pentagon Al Asad çatışmasında hangi sistemin kullanıldığına dair herhangi bir ayrıntı açıklamadı.

Coyote, çeşitli görev rollerini yerine getirebilen yetenekli bir platform olduğunu hızla kanıtlıyor. Coyote Block 2+’a ise hayati cUAS ve kısa menzilli hava savunma sistemleri için ne kadar önemli olduğu göz ününe alınacaktır. Gelecekte jetle çalışan küçücük dronları daha fazla göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here