ABD Ordusu savaş alanında hayat kurtaran tıbbi malzeme sağlayabilen İnsansız Hava Araçlarını ve Otonom teknolojiyi test ediyor.

Pittsburgh merkezli Near Earth Autonomy firması otonom uçuş sistemlerini L3Harris yapımı bir FVR-90 hibrit dikey kalkış ve iniş insansız hava aracına entegre etti.Fort Pickett, Virginia’da gerçekleştirilen test uçuşlarda dronun yaklaşık 100 kilometre uzağa malzeme göndermek için nasıl kullanılabileceği başarıyla test etti.

Testlerde FVR-90 İHA’sıyla tıbbi malzemeleri teslim edilmesi için çeşitili senaryolar denendi. İHA’nın üzerinde Near Earth tarafından geliştirilen sensörler aracın inmesi için gereken düz alanları buldu. İnişin mümkün olmadığı bölgelere ise düşük irtifadan tıbbi malzeme paraşüt aracılığı ile bırakıldı.

Near Earth tarafından geliştirilen sistemlerin, insansız hava araçlarının belirlenen koordinatlara uçmasına ve en uygun tedarik dağıtım yerini belirlemek için yerleşik sensörleri kullanarak çevreyi taramasına izin verdiği açıklandı.

Yetkililer Ordunun bu teknolojiye ilgi duyması nedeniyle tıbbi robotik ve otonom sistemler araştırmalarının başladığını belirtti.

L3Harris yetkilileri dikey kalkış ve iniş yapabilen FVR-90’ın yaklaşık 10 kilogram değerindeki yükü 80 kilometre uzağa taşıyabiliyor. Bu kapasiteyle soğutulmuş kan kapsüllerini veya hafif tıbbi malzemeleri taşınabilecek.

Genellikle sağlık görevlileri kan nakli için yanlarında kan taşırken, kanın bozulmadan önce kan bankalarına geri gönderilmesi gerekiyor.Araştırmacılar bu tür teknolojinin operasyonlar sırasında boşa harcanan kan miktarını azaltmaya da yardımcı olacağını umuyor.

Yetkililer, Ordunun sağlık görevlilerinden gelen geri bildirimleri değerlendirdiğini bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here