HAVELSAN Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında inşa edilen 5. denizaltı Seydi Ali Reis’in Komuta Kontrol Sistemini Gölcük Tersanesi Komutanlığına teslim etti.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ” Denizaltılarımıza komuta kontrol sistemlerini entegre etmeye devam ediyoruz! REİS Sınıfı denizaltılar için geliştirilen ve denizaltının beyni olan Komuta Kontrol Sistemini 5. Denizaltı Seydi Ali Reis için Gölcük Tersanesi Komutanlığına gönderdik. Hayırlı olsun! ” ifadelerini kullandı.

İlk denizaltı TCG PiriReis (S-330), TCG HızırReis (S-331), TCG MuratReis’in (S-332), TCG AydınReis (S-333) ve TGC Seydi Ali Reis’in (S-334) HAVELSAN komuta kontrol sistemleri teslim edilmiş oldu.

Tüm hava, kara ve deniz platformlarında da olduğu gibi su altı platformları da akustik ve akustik olmayan sensörlerden gelen verilerin işlendiği, görüntülendiği, karar destek işlevlerinin yerine getirildiği ve silahların ateşlenebildiği bir komuta kontrol sistemine ihtiyaç duymaktadır.

HAVELSAN tarafından geliştirilen komuta kontrol sistemleri, sensör entegrasyonu, karar destek fonksiyonları, durum sergileme, taktik seyir, torpido/silah entegrasyonu, iz/hedef yönetimi, akustik sınıflandırma ve kimliklendirme, hedef-silah angajmanı, ateşleme sekansı fonksiyonlarını içermektedir.

Thyssen Krupp Marine Systems ana yükleniciliğinde gerçekleştirilen Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında 6 yeni tip denizaltının inşası öngörülüyor.

Pirireis‘ denizaltısı sırasıyla Fabrika Kabul (FAT), Liman Kabul (HAT) ve Deniz Kabul (SAT) Testlerinin ardından 2022 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine girmeye başlayacak. Proje kapsamında inşa faaliyetlerine devam edilen diğer 5 denizaltı ise 2027’ye kadar her yıl bir denizaltı hizmete girecek şekilde planlanlama yapılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here