Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkede anayasal düzenin büyük ölçüde sağlandığını söyledi. Göstericileri “terörist” olarak nitelendiren Tokayev orduya, “uyarıda bulunmadan ateş açma” yetkisi verdiğini açıkladı.

Tokayev, 7 Ocak’ta televizyonda yayınlanan bir konuşmasında, “Güvenlik güçleri ve orduya, uyarmadan öldürmek için ateş etme emri tarafımdan verildi” dedi.

“20 bin haydut Almatı’ya saldırdı” diyen Tokayev, bu kişilerden, teslim olmayan herkesin “imha edileceğini” söyledi.

Tokayev, düzinelerce cana mal olan krize barışçıl bir çözüm bulmak için protestocularla görüşmeleri için gelen çağrıları reddetti. ” aptallık!” diyen Tokayev, “Suçlularla, katillerle ne tür pazarlıklar olabilir?” ifadelerini kullandı.

Tokayev, 2 Ocak’ta akaryakıt zamları nedeniyle başlayan ve çığ gibi büyüyen protestoların arkasında yabancı destekli teröristlerin olduğunu öne sürerek, “Yerli ve yabancı silahlı ve eğitimli haydutlarla uğraşmak zorunda kaldık” dedi.

Tokayev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e de ülkesine asker gönderdiği için teşekkür etti.

Kazakistan’da yetkililer daha önce ülkenin en büyük kenti Almatı’daki protestolara yapılan müdahalelerde “26 silahlı suçlunun” öldürüldüğünü, 3 binden fazla kişinin de gözaltına alındığını açıklamıştı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Rusya’nın önderliğindeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nden (CSTO) eylemlerin bastırılması için destek istemişti.Bu kapsamda Putin ile 7 Ocak’ta görüşme yapmıştı.

Putin’in sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere verdiği demeçte, “Kazakistan’daki durumu, uluslararası terörle mücadele ve Kazak vatandaşlarının düzenini güvenliğini sağlamak için CSTO yetkisi dahilinde yürütülen ortak çabaları görüştüler” dedi.

Kazak yetkililere göre, ülkeye Ermenistan, Beyaz Rusya, Kırgızistan, Rusya ve Tacikistan’dan yaklaşık 2500 asker geliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı ise Rus birliklerinin konuşlandırılmasını yakından izlediklerini açıkladı. Bir Sözcü “ABD ve açıkçası tüm dünya, insan hakları ihlalleri olup olmadığını izleyecek. Biz de Kazak kurumlarının ele geçirilmesini uzanabilecek hamleleri de izliyor olacağız” dedi.

BM, ABD, İngiltere ve Fransa da tüm taraflara itidal çağrısı yaptı.

Kazakistan ile de uzun bir sınırı paylaşan Çin, krize karşı çoğunlukla sessiz kaldı. Ancak Dışişleri Bakanlığı, 7 Ocak’ta, sınır bölgelerinde sakinliğin sağlanmasına yardımcı olmak için Kazakistan ile yakın iletişim içinde olduğunu belirten bir açıklama yaptı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (CSTO) birlikleri 70 Ilyushin-57 ve beş An-124 ağır nakliye uçağı ile bölgeye gönderildiğini belirtti. Bakanlık, CSTO birliklerinin yerel kolluk kuvvetleri ve ordu birimlerinin operasyonel savaş faaliyetlerine katılmayacağını söyledi. Yetkililer “Barış koruma birimi, havaalanı ve kilit sosyal altyapı tesisleri gibi hayati önem taşıyan tesisleri korumak için görevler yürütecek” ifadelerini kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus Hava İndirme (VDV) Komutanı General Andrey Serdyukov’un Kazakistan’daki CSTO Barış Gücü Komutanlığına atandığını söyledi.

Rusya’nın Hava İndirme Birlikleri Komutanı General Andrey Serdyukov 15 Eylül 2017’de bir araba kazasında yaralandı. Rus medyası kazayı haber yaparken, Rusya Savunma Bakanlığı açıklama yapmadı. Serdyukov, Ekim 2016’da VDV’nin komutasını devraldı.

İlginç olan eski Hava İndirme Komutanı Vladimir Shamanov’da 2010 yılında bir kazada yaralandığını ve görevine dönmeden önce birkaç ay boyunca iyileşmekle geçirdiği belirtiliyor.

General Andrey Serdyukov

RUS HAVA İNDİRME BİRLİKLERİ ÇEÇEN SAVAŞI VE KIRIM İŞGALİNDE KULLANILDI

Geçen ay Karadeniz kıyısında bulunan Novorossiysk’da konuşlu Rus Hava İndirme Birliklerinden Muhafız Dağ Hava Taarruz Tümeni askerleri, tatbikat kapsamında Krasnodar ve Stavropol Bölgeleri ile Kırım Cumhuriyeti’ndeki tatbikat menzillerine taşınmıştı.

Açık kaynaklara yansıyan bilgilere göre Rus Hava İndirme Birlikleri profesyonel askerlerden oluşan yaklaşık 45.000 mevcudu bulunmaktadır.Rus-Çeçen savaşlarından Kırım’ın işgaline kadar birçok kritik görevde kullanılmıştır.

Rusya basın kaynakları, Kazakistan’daki karışıklık üzerine, 76. Hava İndirme Tümeni’nin ve 45. Hava İndirme Spetsnaz Alayı’nın alarm seviyesine geçtiği bildirildi.

Rus Milli Muhafızlarının (Rosgvardiya), Kazakistan misyonuna dahil edilip edilmeyeceği net değil.2016 yılında Başkan Putin’in kararnamesi ile teşkil edilen ve yine Putin’e çok yakın bir figür olan General Viktor Zolotov tarafından komuta edilen Rosgvardiya, özellikle ayaklanmalara karşı koyma ve işgal durumunda yerel halkın baskı altına alınması alanlarında görev yapan özel bir ihtisas birliğidir.

ERMENİSTAN ORDUSUNDAN 100 ASKER KAZAKİSTAN’A İNTİKAL ETTİ

Eylemlerin sona ermesinin ardından, Ermenistan Ordusu’ndan 100 asker Almatı’ya geldi.

Kasım Comart Tokayev’in, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) barış güçlerinin çağırmasının bir neticesi olarak 100 Ermeni asker bölgeye intikal etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here