TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL, Türk Hava Kuvvetlerine yönelik HÜRKUŞ-HYEU teslimatları Şubat ayında başlayacağını açıkladı. Kotil, Filipin Hava Kuvvetleri’ne yönelik iki adetlik ilk T129 ATAK teslimatının bu Cuma günü gerçekleştirileceğini söyledi.

“Milli Teknolojiler ve Yeni Yatırımlar Programı” ile TUSAŞ’taki kritik tesislerin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katımıyla gerçekleştirildi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Savunma sanayiini her zaman siyaset üstü bir alan olarak gördük” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Kendi savaş gemisini tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülke arasında yer alıyoruz. İHA, SİHA ve TİHA üretiminde ise artık dünyanın ilk 3 ülkesi içindeyiz.”dedi.

Türkiye için kritik projelerinden biri olan Milli Muharip Uçak’ın Mühendislik Merkezi‘nde 2.300 kişi çalışacak. Mühendislerin ihtiyaçlarına göre inşa edilen bina, 65 bin metre kare alana sahip ve içerisinde spor merkezi, yemekhane ve otonom kütüphane yer alıyor.

Fabrika Seviyesi Komponent Bakım Onarım Merkezi‘nde, hava araçlarının işletiminde kullanılacak her türlü araç ve donanımının yüzde yüz milliliğini sağlayacak tasarım ve üretim süreçleri yürütülecek.Bu merkezle dışa bağımlılığı tamamen ortadan kaldırılması planlanıyor.

Uzay alanındaki tasarım faaliyetleri ve donanım üretimleri için kurulan Uzay alanındaki tasarım faaliyetleri ve donanım üretimleri için kurduğumuz ve toplam 718 kişinin görev alacağı Uzay Sistemleri Mühendislik Merkezi’nde, class 10 bin ve class 100 bin temiz odaları, donanım ve yazılım laboratuvarları ve konferans salonu gibi alanlar yer alıyor.

HÜRKUŞ TEMEL EĞİTİM UÇAĞI TESLİMATI ŞUBAT AYINDA BAŞLIYOR.

Törende konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL, Türk Hava Kuvvetlerine yönelik HÜRKUŞ-HYEU teslimatları Şubat ayında başlayacağını söyledi. Teslimat kapsamında 6 adet HÜRKUŞ-HYEU’nun Mayıs ayına kadar tamamlanması planlanıyor.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın eğitim faaliyetlerinde kullanılması planlanan HÜRKUŞ HYEU ile İleri Hava Kontrolörü, İleri Muharebe Kontrolörü ve Müşterek Ateş Destek Timi eğitimleri verilecek.

135’nci filo isterlerine göre gelişmiş varyant olarak adlandırılan HÜRKUŞ HYEU’nun, düşük kullanım maliyet ve gelişmiş aviyonik sistemleri ile önemli avantajlar sağlayacağı öngörülüyor.

HÜRKUŞ HYEU ile Elektro-Optik / Infrared (EO/IR) kamera, lazer güdümlü ve güdümsüz eğitim mühimmatlarının yanı sıra oto pilot entegrasyonları da aşamalı olarak gerçekleştirilebilecek.

FİLİPİNLERE İLK T129 ATAK HELİKOPTERİ TESLİMATI BAŞLIYOR

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL, Filipin Hava Kuvvetleri’ne yönelik iki adetlik ilk T129 ATAK teslimatının 7 Ocak Cuma günü gerçekleştirileceğini açıkladı. Filipin Hava Kuvvetleri, 6 adet ATAK siparişi kapsamında ilk helikopterleri teslim almış olacak.

Filipinler ile Türkiye arasında T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin satışına yönelik mutabakat muhtırası Aralık 2018’de imzalanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here