Rus Deniz Kuvvetleri, iki veya üç adet Ivan Gren sınıfı amfibi saldırı gemisi tedarik etmeyi planladıklarını açıkladı.

Rusya merkezli Birleşik Gemi İnşa Kurumu başkanı Aleksey Rakhmanov, ” Ivan Gren projesi kapsamında en az iki veya daha fazla gemi inşaa etmeyi planlıyoruz.Yeni gemilerde bazı iyileştirmeler olacak..” ifadelerini kullandı.

Ivan Gren proje 11711 sınıfı amfibi çıkarma gemileri Birleşik Gemi İnşa Kurumu’nun Baltık kıyısındaki  Yantar tersanesi tarafından inşa ediliyor. Ivan Gren projesi 1975 yılından bu yana kullanılan proje 775 Ropucha sınıfı gemilerin devamı.

Ivan Gren sınıfı geminin ilk inşatı Aralık 20014’te başladı, 2012’de denize indirildi ve Haziran 2018’de donanmaya kabul edildi. Projenin ikinci gemisi olan Pyotr Morgunov’un inşatı devam ediyor ve Mart 2019’da donanma testlerine alınması bekleniyor.

Geminin tasarımı JSC Nevskoye Tasarım Bürosu tarafından tek gövdeli yapıldı. Gemi tam yükle 6.600 ton, 120m uzunluğunda, 16,5 metre genişliğinde, 11 m yüksekliğindedir.

Amfibi gemisi 13 ana muharebe tankı veya 36 adet zırhlı ile 300 deniz piyadesi taşıyabiliyor. Gemiye iki Ka-29 helikopteri (NATO ad Helix-B) de konuşlandırılabiliyor. Geminin silahları arasında bir adet 30mm AK-630M-2 Duet ve iki adet 30mm AK-630M yer alıyor.

Gemide MR-352 Pozitiv hava/yüzey arama radarı, bir navigasyon radarı, bir elektro-optik yakın mesafe hava/yüzey durumsal farkındalık sistemi ve bir aldatıcı fırlatma sistemi bulunmaktadır.

Tahrik sistemi iki adet DRRA-3700 dizel motorundan oluşmaktadır.Her motor 3,700kW güç çıkışı vermektedir.Gemi maksimum 18 kt hız ile ikmalsiz 30 gün denizde kalabilmektedir.

Rus hükümeti ile henüz bir anlaşma yapılmadı. Ancak firma, gemi tasarımında birtakım iyileştirmeler yapılacağı ve bu çalışmaların ardından Rus Donanması’nın ilave gemi sipariş etme niyetinde olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here