Rus Füze Saldırısı Kiev’de Püskürtüldü, Zelensky Daha Fazla Hava Savunma Sistemi Talep Etti

0
77

Perşembe sabahı erken saatlerde Ukrayna hava savunması, Kiev’e yönelik büyük bir Rus füze saldırısını başarıyla püskürttü. Saldırıda kullanılan 31 balistik ve seyir füzesinin tamamı vuruldu. Ancak, saldırı sırasında en az bir çocuk da dahil olmak üzere onlarca kişi yaralandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, saldırının ardından yaptığı sosyal medya açıklamasında, “Rus teröristlerin Patriot ve diğer önde gelen dünya hava savunma sistemlerini aşabilecek füzelere sahip olmadığını” öne sürdü.

“Bu terör her gün ve gece devam ediyor” diyen Zelenskiy, Kiev dışındaki Ukrayna şehirleri için daha fazla hava savunma silahı talep etti.

“Ukrayna’da artık bu korumaya ihtiyaç var. Kiev’den Kharkiv’e, Sumy’den Kherson’a ve Odesa’dan Donetsk bölgesine kadar. Ortaklarımız yeterli siyasi iradeyi gösterirse bu tamamen mümkündür.” dedi.

Füze saldırısı, Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin daha önce Rusya’nın Norveç ve Finlandiya sınırındaki Murmansk Oblastı’nda bulunan Olenya Hava Üssü’nden havalanan dokuz Rus Tupolev Tu-95MS stratejik bombardıman uçağına ilişkin alarmla aynı zamana denk geldi.

Ukrayna basını, Perşembe sabahı Kiev’i hedef alan seyir ve balistik füzelerin neredeyse tamamının Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın tesislerini hedef aldığını bildirdi.

Saldırı ayrıca Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın Devlet Başkanı Zelenskiy ile görüşmek üzere Kiev’e yaptığı ziyaretten bir gün sonra gerçekleşti. Ziyaret sırasında Sullivan, “ABD’nin Ukrayna’ya verdiği çok yönlü desteğin altını çizdi… ve Ukrayna’nın kritik savaş alanı ihtiyaçlarının karşılanması için ABD Temsilciler Meclisi’nin ulusal güvenlik ek tasarısını acilen geçirmesi gerektiğini vurguladı”.

Sullivan Çarşamba günü Kiev’de düzenlediği basın toplantısında “Bizim bakış açımıza göre bu işi halledeceğimize, Ukrayna’ya bu yardımı ulaştıracağımıza eminiz” dedi. Geçen hafta açıklanan 300 milyon dolarlık yardım paketine atıfta bulunarak “Ve bu arada, sadece beklemiyoruz” diye ekledi.

Sullivan, geçtiğimiz hafta Politico tarafından yayınlanan, ABD’nin Ukrayna’ya uzun menzilli ATACMS füzeleri için yetki verdiğine ilişkin haberleri doğrulamayı veya yalanlamayı reddetti. Sullivan Çarşamba günü yaptığı açıklamada “Bugün burada bu konuda kamuoyuna açıklayacağım bir şey olmadığını söyleyerek sizi hayal kırıklığına uğratacağım” dedi. “Paylaşacak bir şeyimiz olduğunda, bunu paylaşacağımızdan emin olabilirsiniz” diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here