Rusya’nın Libya’ya Rus özel güvenlik şirketi Wagner aracılığı ile gönderdiği Suriyeli savaşçı sayısının artış gösterdiği ileri sürüldü. Moskova, Libya’ya Suriyeli savaşçı sevkiyatında Rus devletinin dahli olmadığını savunuyor.

Reuters haber ajansı, Rus özel güvenlik şirketi Wagner tarafından Libya’ya gönderilen Suriyeli savaşçı sayısının Mayıs ayında büyük oranda arttığını iddia etti.

Ajans, bu iddiasını Suriyeli muhalif kaynaklara ve bölgeden konuya yakın bir isme dayandırdı.

İki üst düzey Suriyeli muhalif kaynak, Wagner Grubu’nun Suriyelileri ücret karşılığında görevlendirme faaliyetini Rus ordusunun gözetiminde yürüttüğünü öne sürdü.

Wagner Grubu’nun eski bir çalışanı da, Rusya tarafından Libya’ya Suriyelilerin 2019 yılından beri gönderildiğini söyledi.

Reuters’ın Mayıs ayında ulaştığı gizli bir Birleşmiş Milletler (BM) raporu, Wagner’in Libya’da bin 200 kişi konuşlandırdığını ortaya koymuştu.

Libya’da General Halife Hafter’i destekleyen Rusya, bu ülkede asker bulundurmadığını ifade ediyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen Ocak ayında, Wagner Grubu’nun Libya’da savaşıp savaşmadığı yönündeki bir soruyu yanıtlarken Libya’da Rus askeri varsa da bu askerlerin parasının Rus devletince ödenmediğini ve Rus devletini temsil etmediklerini söylemişti.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin iddiasına göre, Mayıs ayında Libya’ya Rusya tarafından 900’ü aşkın Suriyeli gönderildi.

Reuters’a konuşan kaynaklar, Libya’ya gitmeden önce Humus’taki bir üste eğitilen savaşçılara bin ile 2 bin dolar arasında maaş verildiğini öne sürüyor.

Kaynak: Reuters, DW, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here