Rusya Savunma Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yayınladığı görüntülerde, Suriye Arap Hava Kuvvetleri (SAAF) pilotlarının yeniden eğitime başladığı gösterildi.

Suriye’nin Kuweires Askeri Havacılık Enstitüsünde başlayan eğitimilerde Çek yapımı Aero L-39ZA ve L-39ZO Albatros yüksek performanslı jet eğitim uçaklarının çeşitli görüntüleri yayınlandı. Hava üssü Halep şehrinin yaklaşık 30 km doğusunda, Kuweires Sharqi köyünün kuzeydoğusunda bulunuyor.Geçmişte bu hava üssü SAAF akademisinin ana üssü olmuştu.

Yıpranmış Aero L-39 uçaklarının eğiticileri ile düzenli müfredat eğitim uçuşlarına devam ettiği veya pilotları güncel tutmak için mi kullanıldığı bilinmiyor.Yayımlanan fotoğraflarda İranlı veya Rus askeri gözlemciler görülmese de arka planda bu ülkeler rol oynadığı biliniyor. Suriye’de bulunan gözlemciler Mayıs 2020’de yaptıkları açıklamada, Kuweires hava üssünde bir dizi Suriyeli pilotun, Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri’nin Embraer EMB312 Tucano’su üzerinde uçuş eğitimi aldıklarını belirtmişti.

SAAF’ın Kuweires’deki L-39’ları ile birlikte, bazı Mi-35M ve Mi-8AMTSh helikopterlerinde olduğu görülüyor. Rusya’nın uçuş akademisini normal bir hızda başlatma çabalarınıda SAAF’ı desteklediği anlamına geliyor.

Rus medyasında çıkan haberlerde Rusya’nın Suriye’ye ilk parti Yakovlev Yak-130 gelişmiş jet eğitim uçağı teslim etmeyi planladığı bildirilmişti.

Kaynak: Scramble

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here