Rusya’nın Karadeniz filosu deniz havacılığı ve Güney Askeri Bölge hava kuvvetleriyle ortaklaşa eğitim uçuşları kapsamında, hayali bir düşmanın gemilerine füze ve bomba saldırıları gerçekleştirdi. Şu anda Karadeniz’de NATO ülkeleri ve Ukrayna’nın da katıldığı Sea Breeze-2021 adlı uluslararası deniz tatbikatı yapılıyor.

Karadeniz filosunun basın servisi tarafından yapılan açıklamada, “ Karadeniz filosunun deniz havacılığına bağlı Su-30SM çok maksatlı savaş uçakları ve Su-24M ön hat bombardıman uçakları, Güney Askeri Bölgesine bağlı Su-34 avcı bombardıman uçakları ve Su-27 savaş uçakları tarafından temsil edildi ” ifadeleri yer aldı.

Tatbikatlar kapsamında bir Be-12 amfibi uçağı Karadeniz’de hedef keşif çalışması ardından, Saratov ve Orsk adlı iki büyük çıkarma gemisi tarafından taklit edilen hayali düşman deniz görev gücüne hava saldırısı yapıldı.

Tatbikatın yapıldığı sırada Karadeniz’de NATO ülkeleri ve Ukrayna’nın da katıldığı Sea Breeze-2021 adlı uluslararası deniz tatbikatı yapılıyor. Son 20 yılın en büyük deniz tatbikatı 10 Temmuz’a kadar sürecek. Tatbikata yaklaşık 4.000 personel, 40 savaş deniz unsuru katılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here