Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın büyük ölçekli saldırısını püskürttüğünü iddia etti. Ancak bu saldırıyla ilgili olarak Kiev’den henüz herhangi bir yorum yapılmadı ve ayrıntılar bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmadı.

Bakanlık, 4 Haziran Pazar günü Donetsk’te Ukrayna kuvvetlerinin “büyük ölçekli bir saldırıyı” püskürttüğünü iddia etti ve “düşman… başarı elde edemedi” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, 16 tankın imha edildiği ve ‘250’den fazla’ Ukrayna askerinin öldürüldüğü iddia edildi. Ancak bu iddialar Kiev tarafından doğrulanmadı.

Rus Savunma Bakanlığı’na (MoD) göre, “toplamda düşmanın altı mekanize ve iki tank taburu” Güney-Donetsk istikametinde “beş sektör boyunca saldırı başlattı”. Doğu Kuvvet Grubu’nun becerikli ve yetenekli eylemleri sonucunda Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin kayıpları 250’den fazla personel, 16 tank, üç piyade savaş aracı ve 21 zırhlı savaş aracı olarak gerçekleşti. Bakanlık, Ukrayna zırhlı araçlarının yoğun ateş altına girdiğini gösterdiği iddia ettiği bir videoyu da yayınladı.

Rusya-Ukrayna savaşını yakından takip eden Savaş Araştırmaları Enstitüsü (ISW), Ukrayna kuvvetlerinin 4 Haziran’da Donetsk’in batısında sınırlı taktiksel kazanımlar elde ettiğini ve Zaporijya’nın doğusunda yerel kara saldırıları gerçekleştirdiğini belirtti.

Savaş Araştırmaları Enstitüsü (ISW), Rus askeri blog yazarları tarafından sunulan bazı iddialar ve Kremlin’in “görsel kanıt olmadığı” konusundaki vurgusunu belirtti.

ISW, bazı Rus askeri blog yazarlarına dayandırılan bilgilere göre Ukrayna kuvvetlerinin Rus savunma hatlarının ilk hattını aşıp Donetsk’in belirli bir bölgesinde 500 metre ilerlediğini iddia etti. Rus kaynakları genellikle Ukrayna’nın yerel karşı saldırılarının “keşif amaçlı operasyonlar” olduğunu iddia ediyor.

Ukrayna ordusu daha önce karşı taarruzun büyük bir duyuruyla başlamayacağını belirtti ve Kiev’deki yetkililer herhangi bir belirli başlangıç tarihi konusunda belirsizlik içinde konuştu. Geçtiğimiz hafta sonunda, Kiev’den gelen bir PR kampanyası, Ukraynalı askerlerin sessizlik istemek için parmaklarını dudaklarına götürdüğü bir video yayınladı.

Cumhurbaşkanı Zelensky, 3 Haziran’da The Wall Street Journal’a verdiği röportajda, Kiev’in uzun zamandır beklenen karşı taarruza “hazır” olduğunu ancak Ukrayna’nın askerlerini ve sivillerini korumak için bazı önemli şeylere ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Muhtemelen Zelensky, hava savunma sistemleri (özellikle Patriot sistemi) gibi askeri teçhizat veya destekle ilgili gereksinimleri kastetti.

Zelensky, hava üstünlüğü olmadan herhangi bir karşı taarruzun çok tehlikeli olduğunu herkesin bildiği bir gerçeğe vurgu yaparak, Rus hava gücüne karşı silah verilmediği takdirde “birçok askerin öleceğini” belirtti.

Rusya’nın Ukrayna şehirlerine neredeyse her gece gerçekleşen seyir-balistik füze ve insansız hava aracı saldırılarının az hasar verdiği, bu durumun bazı analistlere göre Kremlin’in taktiğinin Ukrayna’yı kendi şehirlerini savunma veya karşı taarruzu başlattıklarında askerlerini savunma arasında seçim yapmaya zorlamak olduğuna inanıldığına değiniliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here