Rusya, Ukrayna ordusunun ülkenin doğusunda Türkiye’de üretilen silahlı insansız hava araçlarını (SİHA) kullanmasına tepki gösterdi. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, bu gelişmenin Ukrayna’nın doğusunda istikrarsızlığa yol açabileceğini söyledi.

Reuters haber ajansına göre Peskov, “Türkiye ile gerçekten iyi ilişkilerimiz var ama bu tür silahların Ukrayna ordusuna teslimatının durumu istikrarsızlaştırma potansiyeli taşıdığına dair endişelerimiz maalesef gerçekleşiyor” dedi.

Peskov, “Bu da Ukrayna’nın iç sorununun çözümüne katkıda bulunmaz” diye konuştu.

Ukrayna ordusu, dün Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı’nı (SİHA) kullanarak ilk saldırıyı gerçekleştirdiğini doğruladı. Saldırıda, ülkenin doğusundaki ‘Donbass’ bölgesinde Rus destekli ayrılıkçı güçlere ait 122 mm’lik bir D-30 obüsü imha edildi

Saldırıyı gösteren video, Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’nın resmi onayı öncesinde çevrimiçi olarak yayınlandı. Genelkurmay’ın olayla ilgili Facebook’ta paylaştığı gönderi, daha önceden yayınlanan aynı video klibini içeriyordu.

Ukraynalı yetkililer, TB2’lerin Nisan ayında Donbass bölgesinde keşif uçuşları gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

Ukrayna Genel Kurmay Başkanlığı, ” Rus terörist güçlerine ait bit D-30 obüs bataryası 26 Ekim’de bölgedeki Müşterek Kuvvetler mevzilerine ateş açtı. Granitne yerleşim biriminin bombalanması sırasında Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı iki asker yaralandı, biri öldü. Top bombardımanının başlamasıyla birlikte AGİT [Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı] SMM – Ukrayna Özel İzleme Misyonu aracılığıyla derhal ateşkes istendi ve diplomatik kanallardan bir nota gönderildi. Ancak işgalci gruplar buna uymadı. Bunun üzerine Düşmanı ateşkese zorlamak için Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanının emriyle Bayraktar kullanıldı” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, İnsansız hava aracı temas hattını geçmeden güdümlü bir bomba ile Rus işgal kuvvetlerine ait obüs imha edildi” denildi.

Kaynak: BBC, Ukrayna Genel Kurmay Başkanlığı, Ajanslar,

.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here