Rusyanın Baltık Denizi’ndeki yakıt ihracat terminali drone saldırısıyla vuruldu

0
28

Rus enerji şirketi Novatek (NVTK.MM), Baltık Denizi’ndeki büyük bir yakıt ihracat terminalinde yangın çıktığını ve bazı operasyonları askıya almak zorunda kaldığını açıkladı. Rusya basını yangının Ukrayna’nın drone saldırısı sonucu meydana geldiğini iddia etti.

Petersburg’un yaklaşık 170 km (110 mil) batısında Finlandiya Körfezi’nde bulunan dev Ust-Luga kompleksi, petrol ve gaz ürünlerini uluslararası pazarlara sevk etmek için kullanılıyor. Tesislerde bir tür hafif petrol olan stabil gaz kondensatını işleyerek deniz yoluyla sevk edilmektedir.

Rusya’nın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz üreticisi olan Novatek, yaptığı açıklamada “dış etki” sonucu meydana geldiğini belirttiği yangının ardından bazı operasyonları askıya aldığını duyurdu. Aksaklığın ne kadar süreceği, kaç tankerin liman dışında beklemek zorunda kalacağı ve uluslararası enerji piyasaları üzerindeki zincirleme etkisinin ne olacağı net değil.

Interfax haberine göre, Ukrayna haber ajansı ismi açıklanmayan kaynaklara dayandırdığı haberinde, saldırının Ukrayna güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen özel bir operasyonun sonucu olduğunu belirtti. Şu ana kadar Ukrayna’dan insansız hava aracı saldırısından kaynaklandığını dair bir teyit gelmedi. Saldırıya uğrayan Ust-Luga liman tesisi Ukrayna’ya yaklaşık 900 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Rus haber kuruluşu Shot, yerel sakinlere dayandırdığı haberde, tesisleri etrafında insansız hava aracı motor seslerini duyduklarını ardından büyük bir patlamanın meydana geldiğini söyledi.

Son günlerde Rusya’nın enerji tesislerini hedef alan saldırılar, tesisleri etrafındaki hava savunma sistemleri hakkında soru işaretleri oluşturdu.

Rusya ve Ukrayna, tedarik hatlarını ve lojistiği kesintiye uğratmak amacıyla birbirlerinin enerji altyapısını hedef alıyor. Cuma günü Rusya’nın Ukrayna sınırındaki batı bölgesi Bryansk’ta bir petrol deposu insansız hava aracıyla vurulmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here