Rusya’nın En Gelişmiş Savaş Uçağı Park Yerinde Vuruldu!

0
13

Ukrayna ordusu, Rusya’nın iç kısmında bir üsse Su-57 savaş uçağını park yerinde vurduğunu iddia etti.

Uçağın, cephe hattından 589 kilometre uzakta, Rusya’nın güneyindeki Astrahan bölgesinde bulunan Akhtubinsk havaalanına yapılan bir saldırı sonrasında hasar gördüğü bildirildi. Associated Press (AP) Kiev’den bildirdiğine göre, eğer haber doğrulanırsa, Rusya’nın en gelişmiş uçağı ilk kez vurulmuş olacak.

Uçak, Rusya’nın en modern savaş uçağı olup, Rus Hava Kuvvetleri’nde 16 adet bulunduğu bildirildi.

Londra merkezli Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü’nden Justin Bronk’a göre, bu saldırıda tam olarak hangi mühimmatın kullanıldığını söylemek zor. Ancak Ukrayna tarafından yayınlanan öncesi ve sonrası uydu görüntülerine bakılırsa, büyük bir seyir füzesi ya da bir drone ile vurulmuş görünüyor. Bronk, ABD tarafından sağlanan ATACMS ile vurulmadığını sözlerine ekledi.

Bronk, “Su-57, muhtemelen onarılamaz bir hasara yol açacak ciddi bir yangından kurtulmuş görünüyor. Dolayısıyla, şarapnel hasarının ciddiyetine bağlı olarak onarılabilir ve hizmete geri dönebilir” dedi.

Su-57 ile ilgili her şeyin yolunda gitmediğine dair ilk büyük ipucu, 2018 yılında Hindistan’ın uçağı Rusya ile birlikte geliştirme ve üretme projesinden çekilmesiyle geldi. Çeşitli endişeler arasında gösterilen en önemli nedenlerden biri, Rusya’nın “beşinci nesil jetine” güç verecek beşinci nesil bir motor geliştirmemiş olmasıydı.

AP, Rus Tu-22M3 bombardıman uçağının imha edilmesi ve bir Tu-95MS bombardıman uçağına verilen hasarın, Ukrayna insansız hava araçlarının yüksek profilli başarılarından birini temsil ettiğini belirtti.

Su-34 Eğitim Sırasında Düştü

Rus Hava-Uzay Kuvvetleri’ne ait Su-34 taktik bombardıman uçağı eğitim sırasında düştü.

Rusya Savunma Bakanlığı yetkililerine dayandırılan haberlerde, Havacılık ve Uzay Kuvvetleri’ne ait bir Su-34 cephe bombardıman uçağının Kuzey Osetya’da dağlık bir alana düştüğü bildirildi.

İlk verilere göre, uçağın mürettebatı hayatını kaybetti. Bombardıman uçağının bir eğitim uçuşu sırasında düştüğü iddia ediliyor. Olayın varsayılan nedeni ise bu tür durumlarda Rus uçakları için olağan olan mekanik bir arıza. Konuyla ilgili daha fazla ayrıntı henüz resmi olarak açıklanmadı.

Açık kaynak verilerine göre, Rus Su-34 uçağının Gorny Dzuarikau köyü yakınlarına düştüğü görülüyor. Burası, Gürcistan yakınlarında ve Ukrayna cephesinden 600 kilometre uzakta. Bölge halkı gece bir patlama duyduklarını ve uçağın bir uçuruma düştüğünü gördüklerini söyledi.

Kırım’da S-400 ve S-300 Bataryaları Vuruldu

Ukrayna ordusu sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın ayrı bir füze saldırısında işgal altındaki Kırım’daki Rus hava savunma sistemlerini vurduğunu iddia etti. Savunma Bakanlığı’na göre, bu saldırılar Dzhankoi bölgesindeki bir S-400 bataryası ve Hornomorske ile Yevpatoria yakınlarındaki iki S-300 bataryasının vurulduğunu belirtti.

Ukrayna, saldırıların ardından S-400/S-300 kompleksinin radarlarının derhal kapatıldığını kaydetti. Her üç bölgede de mühimmat patlamalarının gözlemlendiğini belirtti.

Bakhmut Çatışmalarında 17 Bin Rus Mahkum Öldü

BBC ve bağımsız Rus medya kuruluşu Mediazona tarafından yayınlanan ortak bir araştırmaya göre, Ocak 2022 ile Ağustos 2023 tarihleri arasında paralı asker grubu Wagner tarafından Ukrayna şehri Bakhmut’a gönderilen tahmini 17.000 Rus mahkum öldü.

Wagner’in finansörü Yevgeny Prigozhin tarafından tasarlanan program kapsamında en az 48.000 Rus mahkum Ukrayna’ya gönderildi.

“Bu belgelerin gerçek olduğundan eminiz,” diyen muhabirler, “Bu belgeleri ölü listelerinden, miras davalarının kayıtlarından, Wagner ailesinin akrabalarının sohbetlerinden ve sızdırılan polis veri tabanlarıyla kontrol ettik” diyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here