Ukrayna Genel Kurmayı’nda başlattığı  karşı  saldırısı sonrası Rus güçlerini bozguna uğradı ve Rusya’nın kuzey Donbas ekseni çöktü. Rus kuvvetleri kontrollü bir geri çekilme gerçekleştiremedi ve İzyum çevresinden aceleyle geri çekildi.  

Ukrayna kuvvetleri Harkov harekatına başlamadan önce Güney ekseninde saldırıya geçti. Bunun üzerine Rus kuvvetleri birliklerini Güney Ukrayna’ya kaydırdı ve kuzey Donbas eksenini zayıflattı. Bu durum Ukrayna’nın başarısında önemli bir etken oldu. Ukrayna’nın Güney eksende başlattığı saldırı aldatmaca olmadığı, saldırıda Ukrayna kuvvetlerinin Dnipro Nehri’nin batı kıyısında önemli kazanımlar elde ettiği bildiriliyor.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın 11 Eylül tarihli brifing haritasında, Rus kuvvetlerinin Harkov Şehri çevresindeki yerleşim birimlerinden, kuzey Harkov Oblastından ve Oskil Nehri’nin batı kıyısındaki yerleşim yerlerinden çekildiğini doğruladı.

Büyük olasılıkla Rus birlikleri  bölgeden aceleyle çekildi. Sosyal medya paylaşımları İzyum yakınlarında terk edilmiş tanklar ve diğer ağır askeri teçhizatı gösteriyor. Bu da Rus birliklerinin tutarlı bir geri çekilmeyi organize edemediği anlamına geliyor. 

Coğrafi konumlu sosyal medya görüntüleri Ukrayna kuvvetlerinin 11 Eylül’de İzyum ile birlikte güney ve güneybatıdaki yerleşim yerlerinin kontrolünü ele geçirdiğini gösteriyor.

Ukrayna’nın kazanımları İzyum bölgesiyle sınırlı değil; Ukrayna kuvvetlerinin 10 Eylül’de Velikiy Burluk’u ele geçirdi ve Ukrayna güçlerini uluslararası Ukrayna-Rusya sınırına 15 kilometre yakınına kadar ilerledi.

Ukrayna silahlı kuvvetleri, Harkov ve Herson Oblastlarındaki Rus kara iletişim hatlarına (GLOC) saldırmak için HIMARS ve diğer Batı sistemlerini kullandı ve bu operasyonun başarısı için koşulları oluşturmasını sağladı. 

Ukrayna kuvvetleri 6 Eylül’de başlattığı saldırıdan bu yana yaklaşık 3.000 kilometrekareden fazla bölgeyi ele geçirdi. 

Ukrayna’nın İzyum’u geri alması, Rusya’nın Donetsk Oblastı’nda belirtilen hedeflerine ulaşabileceği ihtimalini sona erdirdi.Rusya Nisan ayında Kiev’den çekilmesi ardından nihai hedefin Luhansk ve Donetsk Oblastlarının tüm topraklarını ele geçirmek olduğunu açıklamıştı. 

Rusya’nın Oskil Nehri boyunca yeni bir savunma hattının oluşturmak için yeterli yedek kuvvetten yoksun olduğu bildiriliyor. Rusya Bakhmut ve Donetsk Şehri çevresindeki taarruz operasyonlarını bir savunma hattı oluşturmadan sona erdirirse ölümcül bir hata yapma riskiyle karşı karşıya kalabilir. 

Kaynak: ISW, Defense Express, kyivindependent,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here