Güney Kore basını, Hava Savunma Teşhis Bölgesi’nin (KADIZ) 5 Rus savaş uçağı ve 1 Havadan Erken Uyarı uçağı ile dört kez ihlal edildiğini duyurdu.

Güney Kore Yonhap haber ajansının haberine göre, Rus Hava Kuvvetlerine ait Bir A-50 Erken Uyarı uçağı, üç SU-27 savaş uçağı ve İki TU-95 bombardıman uçağı önceden haber vermeden Hava Savunma Teşhis Bölgesi (KADIZ) ihlal ettiğini bildirdi.Bu ihlale karşı Güney Kore Hava Kuvvetleri F-15K ve KF-16 uçaklarından oluşan 10 savaş uçağı görevlendirdiği belirtildi.

Genel Kurmay Başkanlığı, uçakların bölgede dört saat kaldığını, fakat Güney Kore’nin toprak hava sahasını ihlal etmediğini açıkladı.

Son ihlal ile bu yıl Hava Savunma Teşhis Bölgesi’ne (KADIZ) 20 kez Rus Hava Kuvvetleri unsurları tarafından ihlal edildiği belirtildi.

Temmuz ayı içersinde KADIZ hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle bir Rus uçağına iki kez uyarı ateşi açıldığı duyurulmuştu.Güney Kore Hükümeti yaptığı açıklamada, Rus uçağına karşı F-15K ve KF-16 tipi savaş uçaklarının havalandığı ve uçağa uyarı ateşi açıldığı belirtildi.

HAVA SAVUNMA BÖLGELERİ NEDİR ?

ADIZ (air defense identification zone) olarak bilinen hava savunma bölgeleri, bir ülkenin ulusal güvenlik gerekçesiyle gözlemlediği alanlar. Bu alanlara giren yabancı uçakların kendilerini tanıtmaları talep ediliyor.

ADIZ genelde, potansiyel tehditlerle başa çıkmak için yeterli zaman olması için ulusal hava sahasının çok ötesine uzanıyor.

Ancak ADIZ uluslararası hukukla düzenlenmiş değil ve ülkelerin tek başına belirlediği bu bölgeler birbirleriyle çakışabiliyor ve ihlallere yol açabiliyor.

Doğu Çin Denizi bölgesinde, Güney Kore, Çin ve Japonya’nın belirlediği ADIZ‘ler birbiriyle çakışıyor.

Güney Kore bu vakada, Rusya’nın ADIZ‘in de ötesine geçip, hava sahasına girdiğini savunuyor.Ancak diğer ülkeler Güney Kore’nin egemenlik iddiasını tanımıyor.

Kaynak: Yonhap, Ajanslar, BBC,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here