Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi’nin kurulum konsepti 2019 yılı Şubat ve Mayıs aylarında icra edilen konferanslar sonrasında NATO makamları ve üye devletler tarafından onaylandı.

Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi’nin 2012 yılında kurulmasından 7 yıl sonra 18 Ekim 2019 tarihinde icra edilen imza töreni ile NATO akreditasyonuna yönelik önemli bir aşama daha geçilerek merkez çok uluslu statüye kavuştu.

NATO Müttefik Dönüşüm K.lığı (ACT) Norfolk/ABD’de icra edilen imza törenine, merkezin sponsor ülkeleri Romanya, Yunanistan, NATO Müttefik Transformasyon Komutanlığı (ACT) ve Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı katıldı.Törende Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nı Tümamiral Yankı Bağcıoğlu temsil etti.

Bugün imza altına alınan mutabakat muhtırası sonrasında 2019 ve 2020 yıllarında 2 Yunan, 1 Romen, 1 İspanyol ve 1 Portekizli personelin İstanbul’daki Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezine katılması planlanıyor.

NATO çerçevesinde stratejik ve operatif seviyede Deniz Güvenlik Harekâtına yönelik çalışmalar yapılacak ve bu alanda NATO’da bir marka olmayı hedefleyen merkezde hâlihazırda; Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Gürcistan ve Katar Deniz Kuvvetleri/Sahil Güvenlik K.lıklarından personel altışar aylık periyodlarla görev yapıyor.

Kaynak: dzkk.tsk.tr,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here