Milli Savunma Bakanlığı Barış Pınarı Harekatı hakkında bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda bakanlık, bugüne kadar 775 YPG’li teröristin etkisiz hale getirildiğini, 2.200 kilometrekare alanda ve 160 yerleşim merkezinde kontrolun sağlandığını açıkladı.

Bakanlığın açıklamalarında, kontrol edilen alanda bugüne kadar 40 mayın ve 222 el yapımı patlayacı imha edildiği, harekatta Suriye toprakalarında herhangi sivil kayıbın yaşanmadığı belirtildi.

“ABD ile yapılan mutabakata rağmen PKK/YPG’li teröristlerce 17 Ekim 2019, saat 22.00’den itibaren toplam 42 taciz/ihlal gerçekleştirilmiştir.” ifadeleri kullanıldı. Bu saldırılara karşı TSK unsurları tarafından meşru müdafaa kapsamında karşılık verildiği bildirildi.

Bakanlık, harekatta 7 askerin şehit olduğunu ve 90 askerin yaralandığını, Suriye Milli Ordusundan da 86 kişinin şehit olduğunu açıkladı.

YPG HASEKİ İSTİKİMATİNE ÇEKİLİYOR

Bakanlık yetkilileri, bölgeden ayrılan terörist unsurların Haseki istikametinde ilerlediklerini gözlemlediklerini, şimdiye kadar da 136 araçtan oluşan bir çıkışın olduğunu, bugün yine benzer bir şekilde araçlar ile teröristlerin belirlenen alandan çıkmaya devam ettiğini söyledi.

Güvenli bölge oluşumunda aşama aşama planın hazır olduğunu belirten kaynaklar, öncelikle tüm bölgede herhangi bir terör unsuru kalıp kalmadığı detaylı bir arama tarama faliyeti ile belirlenecek. Bunun yanında mayın ve el yapımı patlayacı temizliği de gerçekleştirilecek. Bu çalışamaların amacı bölgenin yeniden yaşanabilir hala getirilmesi olduğu belirtildi.

Dünkü toplantıda, Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde kimyasal silah bulunmadığı ne bu harekatta nede başka bir harekatta TSK unsurlarının kimyasal silah kullanmadığını ısrarla vurguladı.

Bakanlık kaynakları 5 günlük aranın ardından süre uzatmanın söz konusu olmadığını, yarın saat 22:00’dan sonra eğer belirlenen o bölgede bir terörist unsur kalırsa o teröristler etkisiz hale getirilecek ifadelerini kullandı.

Keşif ve gözetleme faliyetlerinin yoğun şekilde devam ettiğini vurgulayan yetkililer, İHA’lar ile 23 bin fit yükseklikten bir teröristin ayakkabısının bile belirlenebildiğinin altını çizdi.

GÜVENLİ BÖLGEDE İLERİ ÜS NOKTALARI KURULACAK

Bakanlığın dün yapılan bilgilendirme toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri Güvenli bölgenin güvenliğini sağlamak için üst noktaları kuracağı bildirilmişti.

Bu üslerin daha fazla muharip gücü olan ileri üs bölgelerine benzeyecek bir yapıda olacağı belirtildi. Yeni üsler İdlib’deki üs noktalarından daha fazla muharip gücü olan, ateş destek unsurları, zırhlı araçları ve çok sayıda askerin bulunduğu, gerekirse muharip gücünü kullanabilecek kapasitede üsler olacak. Türkiye’nin Kuzey Irak’da modüler ileri üs bölgeleri bulunuyor.

Kaynak: Ajanslar,

Kaynak: NTV

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here