Güney Amerika ülkesi Bolivya’da Başlangıç Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ tanıtım amacıyla gösteri uçuşu gerçekleştirdi. Bolivyalı pilotlar HÜRKUŞ’u test ederek sınırları zorladı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından üretilen Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ’un tanıtımı Bolivya’da gerçekleştirildi. TUSAŞ’ın sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada,” Bolivya’da düzenlediğimiz RoadShow’d’ HÜRKUŞ’umuzun gösteri uçuşunu gerçekleştirdik ve Bolivyalı pilotlar HÜRKUŞ’u test ederek sınırları zorladı.” ifadeleri kullanıldı.

TUSAŞ’ın açıklamsı şöyle devam etti : “HÜRKUŞ eğitim uçağımızın tanıtımı Bolivya’da La Paz şehrinde yapıldı! Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’in ve Bolivya Hava Kuvvetleri Komutanı General Gonzalo Terceros Lara’nın katılımıyla icra edilen törende Bolivya ile iş birliği geliştirmeye yönelik sözleşme imzalandı.”

HÜRKUŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından tasarlanan ve geliştirilen, “Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı Projesi”nin ürünü olan eğitim uçağıdır. Adını Türk Pilot ve Mühendis Vecihi Hürkuş’tan almıştır.

HÜRKUŞ Geliştirme Programı, Mart 2006’da Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. arasında imzalanan anlaşma ile yürürlüğe girmiştir. Gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyetine sahip HÜRKUŞ eğitim uçağı ile intibak, görerek, aletli uçuş, seyrüsefer, gece ve kol uçuşu eğitimleri yapılabilecektir.

Kaynak: TUSAŞ, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here