İsveç’in önde gelen savunma ve havacılık şirketi SAAB 2000 Erieye Havadan Erken ihbar ve Kontrol (AEW&C) uçağı için ismini açıklamadığı bir müşteri ile 1.553 milyar SEK (160 milyon dolar) değerinde satış sözleşmesi imzaladı.

Şirket teslimatların 2020-2023 yılları arasında gerçekleştirileceğini, siparişin hangi ülke tarafından verildiğini açıklamadı. Saab çift turboprop 2000 tabanlı platformlara sahip olan ve mevcut filolarını yenilemek isteyen iki ülkenin olabileceği tahmin ediliyor. Bu ülkelere Suudi Arabistan ve Pakistan olabileceği belirtildi.

SAAB tarafından geliştirilen 2000 tabanlı çift turboprop motorlu yolcu uçağı üzerine inşa edilen PS-890 Erieye radar sistemini kullanıyor. Uçak üzerinde S-Band frekansında çalışan Aktif Elektronik Faz Dizinli (AESA) radarı bulunmaktadır. Ayrıca dost-düşman tanımlama sistemi, data link iletişim sistemi, çok rollü görev konsolları ve elektronik istihbarat (ELINT) yeteneğine sahiptir.

Uçak azami 9.5 saat havada kalış süresine, 2.868 kilometre menzile, 340 knot seyir hızına ve 30.000ft servis irtifasına sahiptir.

Saab yeni “GlobalEye” havadan ihbar ve kontrol uçağını 14 Mart 2018’de sektöre tanıtmıştı. Şirket yetkilileri ilk iki siparişini veren Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 2017 yılında da üçüncü siparişini verdiğini açıklamıştı.Geçtiğimiz Nisan ayı içersinde SAAB İlk “GlobalEye” havadan ihbar ve kontrol uçağını Birleşik Arap Emirlikleri’ne teslim ettiğini bildirdi.

Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Brezilya, Tayland, Yunanistan, Pakistan, Meksika ve İsveç, Saab turboprop veya Embraer jet uçaklarına kurulan “Erieye” radarının daha önceki versiyonlarını kullanmaktadır.

Saab yetkilileri, BAE uçaklarına yerleştirilecek yeni genişletilmiş “Erieye” radarının mevcut varyantlarından yüzde 70 daha iyi bir performansa sahip olduğunu belirtiyor.

Kaynak: SAAB,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here