Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında TUSAŞ tesislerinde T-129 ATAK FAZ-2 helikopteri ile özel uçuş gerçekleştirdi.

TUSAŞ tarafından üretilen T-129 ATAK helikopterinin FAZ-2 uçuşunu bir erkek, bir kadın test pilotu gerçekleştirdi. Helikopter test pilotu Esra ÖZTÜRK uçuşu TUSAŞ’ın ”Turkishaerospace”Instagram hesabından canlı olarak yayınlandı.TUSAŞ Kahramankazan tesislerinden havalanan T-129 ATAK helikopteri yaklaşık 3 dakika havada kaldı.Bu anda 5 bin kişi uçuşu canlı izledi.

TUSAŞ Sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, “İstikbal göklerdedir!” sözünü her gün yaşatmak için TUSAŞ ailesi olarak genç ruhumuz ve dinamik ekiplerimizle çalışıyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun!” ifadelerini kullandı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi tarafından geliştirilen T-129 Taarruz ve Taktik keşif helikopterinin ikinci fazı ATAK FAZ-2 ilk uçuşunu Kasım 2019’da başarıyla gerçekleştirmişti.

ATAK FAZ-2 versiyonundan ilk etapta güvenlik güçlerine 21 adet teslim edilecek.İlk teslimatın testlerin ardından 2020’de yapılması planlanıyor.

FAZ 1 ve 2 arasındaki en büyük fark, Elektronik Harp (EH) sistemlerinde olacak.FAZ-I ek olarak FAZ-II’de Radar İkaz Sistemi RWR (Radar Warning Receiver), Radyo Sinyal Karıştırıcısı RFJ (Radio Frequency Jammer), Lazer İkaz Sistemi LWR (Laser Warning System) gibi EH sistmeleri bulunacak.Ayrıca 9681 V/UHF Radio (Yüksek/çok Yüksek Bant Telsizi) yer alacak.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ‘ağır sınıf taarruz helikopteri’ ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilecek olan ATAK-2 helikopterin çalışmaları devam ediyor. Helikopterin ilk test uçuşunu 2024 yılında yapması planlanıyor. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF’19) birebir ölçülerdeki “mockup” modeli sergilenmişti.

Kaynak: TUSAŞ, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here