ABD Uzay Kuvvetleri Northrop Grumman firmasına, balistik füze savunmasına yardımcı olmak amacıyla iki adet Yeni Nesil Kızılötesi uydu sistemi için 2.4 milyar dolar değerinde ihale verdi.

Yeni nesil uydu sistemi ülkenin füze savunma mimarisinin önemli bir parçası olan Uzay Tabanlı Kızılötesi Sistemin (SBIRS – Space-Based Infrared System) yerini alacak. Yeni nesil tepegöz kızılötesi uyduları hayatta kalma kabiliyeti artarken, eski sisteme göre balistik füzeleri daha iyi tespit edebilecek.

Uzay ve Füze Sistemleri Merkezi (Space and Missile Systems Center) beş uydudan oluşan bir sistem planlaması yapmaktadır. Lockheed Martin tarafından inşa edilen üç adet jeosenkron yörünge (Yere eş zamanlı) uydusu ve Northrop Grumman tarafından inşa edilecek olan iki kutup uydusu.

Northrop Grumman 2.4 milyar dolarlık sözleşme değişikliği ile ilk etapta birinci aşama tasarımı geliştirmesi, kritik uçuş donanımı alımı ve kritik tasarım yol açan riskleri azaltma çalışmaları yapacak. Çalışmaların 2025’e kadar tamamlanması planlanıyor.

Lockheed Martin ise üç adet jeosenkron yörüngesinde Yeni Nesil Tepegöz Kalıcı Kızılötesi OPIR uydusunu geliştiriyor. Şirket bu sistem için Ağustos 2018’de 2.9 milyar dolar değerinde ihale almıştı. Uzay ve Füze Sistemleri Merkezi Ekim 2019’da sistemin ön tasarım incelemesinden geçtiğini duyurmuştu.

Hava Kuvvetleri Yeni Nesil OPIR uydusunu 2025’de teslim alabilmek için zaman çizelgesini hızlandırdı. Bu da daha fazla para anlamına geliyor. Geçen yıl 2019 bütçesinde talep kabul edildi.

Kaynak: Lockheed Martin, Northrop Grumman, Defence News,

BİLGİ NOTU:

Jeosenkron : Bu yörünge ekvator düzlemi üzerinde dairesel ve üzerindeki uydu hızının, Dünya‘nın kendi ekseni etrafındaki açısal hızına eşit olduğu özel ve tek bir yörüngedir. Bu yörünge Yere eş zamanlı (Jeosenkron) uydu yörüngesi olarak adlandırılır ve yeryüzüne olan mesafesi 35.784 km’dir.

Space and Missile Systems Center: Uzay ve Füze Sistemleri Merkezi, Los Angeles Hava Kuvvetleri Üssü’nde bulunan ABD Uzay Kuvvetleri’nin bir komutanlığıdır. Uzay ve Füze Sistemleri Merkezi, askeri uzay sistemlerinin geliştirilmesi, elde edilmesi, sahadan çıkarılması ve sürdürülmesinden sorumludur.

SBIRS – Space-Based Infrared System) : Uzay Tabanlı Kızılötesi Sistemi SBIRS programı füze uyarı, füze savunması ve savaş alanı tanımlaması için tasarlanmıştır.Füze savunma sistemi kızılötesi sistemini kullanmaktadır.Şu anda jeosenkron yörüngedeki dört uydudan ve Dünya yüzeyinin tamamını kaplayan yüksek eliptik yörüngelerdeki iki aktif uydudan oluşmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here