Almanya Federal Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, MKS 180 Çok Amaçlı Fırkateyn projesinin devam edeceğini açıkladı.İhaleyi Hollanda firması Damen’in kazanması üzerine Alman Kiel GNYK tersanesi ihaleye itiraz etmiş konu Kamu İhale mahkemesine getirilmişti.

Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer, Kamu İhale mahkemesinin MKS 180 programı inceleme prosedürünü sona erdiğini, bu yaz döneminde parlemento onayıyla MKS 180 projesinin devam edeceğini söyledi.

Bundeswehr Alman savunma satın alma ajansı (BAAINBw) 14 Ocak’ta Hollanda firması Damen gemi inşa firmasının MKS 180 Çok Amaçlı Fırkateyn projesini kazandığını duyurmuştu. Damen, Alman Deniz Kuvvetleri’ne en az dört MKS 180 fırkateyn tedarik etmek için Blohm + Voss ve Thales ile ortaklık kurdu.

Ancak ihalede yarışan Alman Donanma Tersaneleri Kiel (GNYK) 24 Ocak’da BAAINBw  resmi bir şikâyette bulundu, ardından davayı kazanma olasılığını arttırmak ve davayı genişletmek için Bonn’daki federal Kamu İhale Mahkemesine başvurdu.

Geçtiğimiz hafta birleşen iki Alman Donanma Tersaneleri Kiel (GNYK) ve Lürssen’in ortaklığı, GNYK’nın Damen’e yapılan ihale ile ilgili anlaşmazlığını çözdü.GNYK şikayetlerini geri çekti.

İhaleyi kazanan Damen firmasıda yaptığı açıklamada, “Alman denizcilik endüstrisinin Bremer Lürssen Grubu liderliğindeki konsolidasyonundan memnunuz.” dedi.

Geçen ay Almana basınında çıkan haberlerde ,Alman Hükümeti ihalenin çıkmaza girmesi üzerine bir konsolidasyon planı oluşturmak için sözleşmenin yerli rakipleri (Thyssenkrupp Marine Systems, GNYK ve Lürssen) arasında görüşmeler yaptığını bildirilmişti.

Almanya’nın gemi sektörünün parçalanmış bir yapıda olduğundan güç tek elde toplanmıyordu. Görüşmeler, Alman deniz gemi üreticilerinin küresel bir pazarda rekabet etmesine yardımcı olacak ortaklıklar kurmayı amaçlıyordu.Geçtiğimiz hafta iki Alman Donanma Tersaneleri Kiel ve Lürssen birleştiği açıklandı.

Çok Amaçlı Fırkateyn MKS 180 gelecekte deniz savaşlarında üstünlük sağlayacak şekilde dizayn edilecek. Üzerinde bulunan görev modülleri sayesinde çok çeşitli görevleri yapabilecek.

Alman Deniz Kuvvetleri MKS 180 fırkateynlerinde kendini savunan, su üstü ve denizaltı karşıtı savaşlarında ortak deniz resmi oluşturabilen bir gemi istiyor. Ayrıca gemi deniz gözetimi, ambargo kontrolü, Kriz durumunda askeri tahliye ve ticari gemilere eskortluk gibi görevleri de yapması isteniyor.

MKS 180’nın uzunluğu su hattında yaklaşık 155 metre, maksimum 9 bin ton deplasmanında olacak. 110 mürettebat ve 70 diğer görevler için personel bulunacak.

Kaynak: Navalnews, defense-aerospace, Alman Savunma Bakanlığı,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here