Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Türk-Rus Ortak Gözetleme Merkezi’ne ilişkin mutabakat zaptı imzalanmıştır. Böylece Türkiye, anlaşmanın uygulanmasını gözetmek ve denetlemek üzere ortak barış gücünde yer alacaktır.” dedi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Bakanlığın 2021 bütçe teklifinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuştu.

Bakan Akar, 11 Kasım’da, bölgedeki ateşkesin kontrolü ve denetimi için oluşturulacak ortak barış gücünde Türkiye’ninde yer alacağını söyledi.

Ateşkes Anlaşmasındaki şartların yerine getirilmesi, işgal altındaki tüm toprakların Azerbaycan’a iade edilmesi, bölgede barış ve huzur ortamının yeniden sağlanması sürecinde de Azerbaycanlı kardeşlerimizle tek yürek olmaya devam edecekelerini belirten Akar, “Kederde ve kıvançta bir ve beraber olduğumuz can kardeşlerimiz Azerbaycan Türk’ünün haklı davasında tüm imkânlarımızla yanlarındayız.” dedi.

F-35 KONUSUNDA TEKLİFİMİZ HALEN MASADADIR

Savunma Bakanı Akar, “ABD’nin teknik anlamda S-400 ve F-35’lerin uyumluluğu konusundaki herhangi bir kaygısını ele almaya hazırız. Bu kapsamda ortak çalışma grubu teklifimiz halen masadadır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye F-35 programının sadece bir müşterisi değil, aynı zamanda ortağı olduğunu vurgulayan Akar, “F-35 teknolojisinin güvenliği, ABD için olduğu kadar Türkiye için de önemlidir. ABD hükümetinin F-35 programına ilişkin raporu gösterdi ki, Türkiye’nin programdan uzaklaştırılması, F-35 uçağının kritik parçaları üretim takvimi ve maliyetin düşürülmesine ilişkin riskler doğurdu.” şeklinde konuştu.

AKAR: RUSYADAN HEYET GELİYOR

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Yarın Rusya’dan geniş bir heyet geliyor. Taktik ve teknik olarak kim nerede duracak, kaç kişi olacak, ne yapacak bunlar görüşülecek” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısının ardından soruları cevaplayan Akar, “yarın Rusya’dan geniş bir heyet geliyor. Taktik ve teknik olarak kim nerede duracak, kaç kişi olacak, ne yapacak bunlar görüşülecek.” şeklinde konuştu.

Akar konuşmasına şöyle devam etti: “Burada bizim varmaya çalıştığımız nokta; en sonunu söyleyeyim, ateşkesin kalıcı olması, istikrarın sağlanması, barışın sağlanması, normalleşmenin sağlanması, hudutların açılması, refahın yayılması. Herkes yesin, içsin, keyfine baksın.”

Kaynak: MSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here