ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Çin’e karşı müttefik ülkelerle askeri işbirliğini arttırmak istediklerini söyledi.

ilk resmi Asya seyahatine çıkan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Çin’e karşı “inandırıcı bir gözdağı” vermek için ülkesinin bölgedeki müttefikleri ile askeri iş birliğini güçlendirmek istiyor.

Seyahatine cumartesi günü, ABD Hint-Pasifik Gücü’nün komuta merkezi olan Hawaii‘de başlayan Austin, bir hafta sürecek temasları kapsamında Japonya, Güney Kore ve Hindistan’ı ziyaret edecek. Lloyd Austin‘e Tokyo ve Seul’daki temaslarında, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de eşlik edecek.

Ortadoğu’daki cihatçı gruplarla mücadeleye konsantre olduğu dönemde Çin’in ordusunu büyük bir hızla modernize ettiğini belirten Austin, “Rekabet açısından sahip olduğumuz avantajlar zayıfladı” ifadesini kullandı. Austin, ABD’nin hâlâ önde olduğunu ancak Çin ile arasındaki askeri güç farkını yeniden arttırması gerektiğini vurguladı.

ABD’nin, Başkan Joe Biden liderliğindeki yeni yönetimi, askeri ve ekonomik açıdan gücünü giderek arttıran Çin’i, uluslararası alanda en önemli mesele olarak nitelendiriyor. Washington bu mücadelede, başta geleneksel müttefikleri Japonya ve Güney Kore olmak üzere, bölgedeki partnerleri ile sıkı bir iş birliğine büyük önem veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here