MÜSİAD Ankara tarafından düzenlenen 3. Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’ne katılan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ” Erken İhbar Radar Sistemimizin ilk teslimatını önümüzdeki ay Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza yapmayı planlıyoruz.” dedi.

Ankara’da Hacettepe Beytepe Kongre Merkezinde gerçekleştirilen 3. Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi bugün kapılarını ziyaretçilere açtı. Zirve 5-6 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek ve ‘Sınır güvenliği ve göçmen krizi’ konuşulacak.

Zirvede konuşma yapan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Radar sistemlerinin harp alanının ve sınır güvenliğinin temel unsuru haline geldiğini söyledi. Bu kapsamda Erken İhbar Radar Sistemimizin ilk teslimatını önümüzdeki ay Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza yapmayı planladıklarını belirten İsmail Demir, buna ek olarak, ” EİRS radar “ ailesinin yeni ürünü olan ‘Alçak İrtifa Radar Sistemi Projesinin’ ilk ürününü de önümüzdeki yıl envantere alacaklarını söyledi.

Sınır Güvenlik Sistemi Proje KAYI hakkında bilgi veren İsmail Demir, hudut karakollarımızda 7/24 sınır hattının izlenmesi, kontrolü ve verilerin kayıt altına alınmasına yönelik “sensör” sistemlerinin kurulumu ve entegrasyonu ile ilgili altyapıların hazırlanmasın sağladıklarını belirtti. Demir, Projemiz kapsamında kameralar, kara gözetleme radarları, kablo güdümlü balon sistemi, karadan geniş alan gözetleme sistemi ve fiber optik akustik sensör başta olmak üzere birçok Alt Sistem entegre olarak kullanıldığını söyledi.

Sahil şeridinin güvenliği konusunda da gelinen noktaya dair açıklamalarda bulunan Demir, ” Sahil Gözetleme Radar Sistemi (SGRS) Projesi ” geliştirme faaliyetlerinde de son aşamaya geldiklerini belirtti. Geçtiğimiz yıl içerisinde projenin temel işlevlerini içeren ilk bölüm Sahil Güvenlik Komutanlığına teslim edilmişti.

Son dönemde ciddi bir tehdit haline gelen ve konferansta da detaylı olarak tartışılacak olan drone sistemlerine yönelik açıklamalarda bulunan Demir, Birliklerimizin ve tesislerimizin korunması için geliştirilmiş olan drone tespit ve önleme sistemlerinin yetenekleri, değişen tehditlere paralel olarak sürekli olarak geliştirilmekte ve yeni yetenekler ivedilikle sahaya yansıtılmaktadır. “ dedi.

Demir, birliklerimiz için tehdit haline gelen roket ve havan mühimmatlarının erken tespiti için gerekli olan radar sistemlerinin de geliştirilmesine yönelik projelerin başlatılması için gerekli adımlar attıklarınıda sözlerine ekledi.

Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan F-16 uçakları ve Akıncı TİHA’nın radarlarının milli olarak geliştirdiklerini söyleyen SSB başkanı İsmail Demir, konvansiyonel radar sistemleri yanında elektronik harbe karşı dayanıklılığı arttıracak ve görünürlüğü düşük uçakların tespitinde silahlı kuvvetlerimize destek olabilecek, Pasif Radar Sistemlerine yönelik geliştirilmiş olan prototiplerin testleri bu yıl başında başarıyla tamamlandığını belirtti.

MÜSİAD Ankara tarafından düzenlenen 3. Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi, İçişleri Bakanlığı himayelerinde, Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayi Başkanlığının destekleriyle organize ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here