Azerbaycan Nahçıvan Ordu Komutanlığı ve 3’üncü Ordu Komutanlığı unsurları katılımıyla Nahçıvan’da gerçekleşecek olan ” Sarsılmaz Kardeşlik-2021 ” Tatbikatı’nın provaları başarıyla icra edildi.

Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında, ” 3’üncü Ordu Komutanlığımız ile Azerbaycan Nahçıvan Ordu Komutanlığı unsurlarının katılımıyla Nahçıvan’da gerçekleşecek olan Sarsılmaz Kardeşlik-2021 Tatbikatı’nın provaları başarıyla icra edildi.” ifadelerini kullandı.

4 Ekim’de Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te Gürcü ordusuyla birlikte tatbikata başlayan Türkiye ve Azerbaycan ordularının 5-8 Ekim tarihleri arasında ise Nahçıvan’da tatbikata başlayacağı açıklanmıştı.

İran ile Azerbaycan arasındaki gerilimin tırmanmaya devam etmesi nedeniyle İran, Azerbaycan sınırı yakınında geniş çaplı askeri tatbikat düzenliyor.

Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Kiomars Heidari, tatbikatlara zırhlı birlikler, topçu, insansız hava araçları, elektronik harp birimleri ve helikopterlerin katılacağını söyledi. İran sosyal medya hesapları, kuzeye doğru gittiği bildirilen büyük askeri malzeme videolarını yayınlıyor.

Azerbaycan’ın birkaç hafta önce, Ermenistan kontrolündeki kasabalar olan Kapan ve Goris arasında seyahat ederken yolun Azerbaycan kontrolündeki kısmını kullandıkları gerekçesiyle iki İranlı kamyon şoförünü gözaltına almış, bu olay ilişkileri kötüleştirmişti.

Tahran, ne zaman sonlanacağını açıklamadığı son tatbikatın Azerbaycan’a karşı değil, IŞİD ve İsrail’e karşı olduğu konusunda açıklamalar yapmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here