Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.(TUSAŞ) tarafından geliştirilen T625 Gökbey helikopterinin tasarım ve test faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla, daha önce Hürkuş projesi kapsamında sabit kanat hava araçları için verilmiş olan Onay kapsamı “Büyük Döner Kanatlı Hava Araçları” da kapsayacak şekilde genişletilerek, Tasarım Organizasyonu Onay Belgesi törenle verildi.

TUSAŞ tesislerinde bugün düzenlenen törene, TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL, Sivil Havacılık (SHGM) Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal YÜKSEK, Genel Müdür Yardımcısı V. Özcan BAŞOĞLU ve Uçuşa Elverişlilik Daire Başkan V. Murat TOPÇU katıldı. TUSAŞ, 23 mart 2016 tarihinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne (SGHM) büyük helikopterler için kapsam genişletilmesi başvurusu yapmıştı.Genel Müdürlük tarafından gerçekleştirilen denetimler ve toplantılar sonucunda TR.21J.002 numaralı ‘Tasarım Organizasyonu Onayı’ kapsamına Büyük Helikopterler özelinde tip sertifikasyonu faaliyetleri başarı ile eklendi.

Törende konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL, “Bugün bizim için çok önemli bir gün. Daha önce sabit kanat Hürkuş için bir sertifikasyon yetkimiz vardı. Şimdi ise sıfırdan tamamen yüzde yüz milli helikopterimiz olan GÖKBEY için de önemli bir aşamayı daha başarıyla tamamladık. SHGM ile olan işbirliğimizi kuvvetlendirerek, yerli ve milli ürünlerimiz için gereken tüm aksiyonları almaya devam edeceğiz.” dedi.

Hedeflerimize ulaşma noktasında yapılan bu tür çalışmalarda yer almaktan Genel Müdürlük olarak memnuniyet duyduklarını belirten Prof. Dr. Kemal YÜKSEK, “SHGM olarak, TUSAŞ ile bu tür projelerde beraber eşgüdüm içerisinde yürüyen iki kurumuz. Büyük Döner Kanatlı Hava Araçları anlamında bu yetkiyi sizlere vermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Birlikte hedeflere ulaşma noktasında özel bir gün yaşıyoruz. Emeği geçen TUSAŞ üst yönetimine, çalışanlarına ve bu süreçte gerekli kontrol ve denetimleri yapmak suretiyle emniyetli ve uçuşa elverişli bir ürün ortaya koyulmasındaki gayretlerinden ötürü projede emekleri bulunan Genel Müdürlüğümüz personeline teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Kaynak: SHGM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here