Rusya ihracat için Su-57 uçağının iki kişilik versiyonunu geliştirilmesinin planlandığını, uçaktaki modifikasyon değişikliği ile yurtdışından talepleri artırmayı hedefliyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov, Rusya Savunma Bakanlığı ve Suhoy Tasarım Bürosu’nun, ihracat amaçlı olarak Su-57 uçağının iki kişilik versiyonunu geliştirmeyi planladığını söyledi.

Geçmişte PAK FA olarak bilinen Su-57 uçağı, hava, kara ve su üzerindeki her türlü hedefi imha etmeye yönelik tasarlanmış, çok fonksiyonlu beşinci nesil bir savaş uçağı ve ilk uçuşunu  2010 yılında gerçekleştirdi. 

Bu arada Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov, Rus ordusunun 2021 yılı içinde dört Su-57 beşinci nesil savaş uçağı teslim alacağını söyledi.

Komsomolsk-on-Amur Yuriy Gagarin Uçak Fabrikası’nı ziyaret eden Borisov, Su-57’lerin Rusya ordusu envanterine dahil edilmesi sürecine ilişkin açıklama yaptı.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın Su-57’lerle ilgili kapsamlı bir anlaşma imzaladığını anımsatan Borisov, bu yıl dört Su-57’nin ordunun hizmetine sunulacağını ifade etti.

Ocak ayında Rusya Federasyonu’na bağlı Habarovsk Kray hükümeti, seri üretimi yapılan beşinci nesil Su-57 avcı uçağının ilkinin Güney Askeri Bölge’deki hava alaylarından birine teslim edildiğini açıklamıştı.

Habarovsk Kray Sanayi Bakanlığı’nın verilerine göre 2024 sonuna kadar 22, 2028 sonuna kadar ise 76 Su-57 uçağının Rus ordusunun hizmetine sunulması planlanıyor.

Kaynak: Sputnik Türkiye

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here