Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunmamız için kilit önemdeki SİPER hava savunma sistemi sahaya inmeden önceki son testinde, uzun menzilde hedefi tam isabetle vurdu.  

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Türk semalarının koruyucusu SİPER sahaya inmeden önceki son testinde, uzun menzilde hedefi tam isabetle vurdu. Karada, havada, denizde ve uzayda istiklal ve istikbalimiz için gece gündüz canSİPERane çalışmaya devam ediyoruz! Tebrikler” ifadelerini kullandı.

Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi SİPER’in Sinop’ta gerçekleştirilen test atışından arama radarı olarak 450+ kilometre menzilli ASELSAN UMAR Radarı kullanıldı. SİPER Sistemi, Angajman Radarı olarak ise yine milli imkanlarla geliştirilen ve tıpkı UMAR gibi AESA tabanlı olan AKR Radarı görev aldı. 

SİPER’in yüksek irtifa ve uzun menzilli bir hava savunma sistemi olacağını açıklayan ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, “SİPER, yüksek irtifa uzun menzilli hava savunma sistemimiz olacak. Çalışmalarda sona gelinmiş durumda. Çok yakın zamanda TSK’nın envanterine girecek hale gelecek.” şeklinde konuşmuştu.

Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunmamız için kilit önemdeki SİPER Ürün-1 Sisteminden Güdümlü Test Füzesiyle 100 km’yi aşan menzildeki hedefi Aralık 2022 gerçekleştirilen testte başarıyla vurmuştu. 

ASELSAN Genel Müdürü Haluk Görgün Mart ayında bir gazeteye verdiği röportajda, “Hava savunma sistemlerini yapıyoruz. S300, S400’lere ihtiyacımız yok.” demişti. 

Görgün,“bir haberleşme istasyonu var arama radarı var. Bu radar etrafta size doğru gelen bir füze var mı diye sürekli çalışıyor. Bir kontrol merkezi var ayrıca. Atış kontrol ünitesi ve merkezi var.Füze fırlatma sistemi var. Dost düşman tanıma sistemi var. Bu sistemde 12-13 tane sadece kamyon var. Yani büyük bir sistem var.” şeklide konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here